Suriye’den jest: Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıdı

0
10

Suriye yönetiminin Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıdığı ve bu ülkelerle diplomatik ilişkiler kurma konusunda anlaştığı açıklandı.
Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba, devlet başkanlığının internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Abhazya ve Suriye, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri büyükelçilikler seviyesinde tanıdığını ve diplomatik ilişkiler kurduğunu ilan etti. Bu, iki ülkenin tüm alanlarda ilişkileri geliştirme arzusunu ortaya koyuyor” dedi.
Güney Osetya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Güney Osetya ve Suriye, uluslararası hukukun temel ilkelerine bağlılığını teyit ederek, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri büyükelçilikler seviyesinde tanıdığını ve diplomatik ilişkiler kurduğunu ilan etti” ifadelerine yer verildi.
Suriye’nin Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıması uluslararası camiada tepkilere neden oldu.

AB

Avrupa Birliği (AB), Abhazya ve Güney Osetya’nın tek taraflı bağımsızlıklarını tanıma kararı alan Beşar Esad rejimine tepki gösterdi.
AB Dış İlişkiler Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamada, Suriye rejiminin kararının uluslararası hukuka aykırı olduğu ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ihlal ettiği belirtildi.
AB’nin Gürcistan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunduğu aktarılan açıklamada, birliğin bölgedeki sorunun çözümüne ilişkin çabalara desteğini sürdüreceği kaydedildi.

ABD

Abhazya ve Güney Osetya’nın tek taraflı bağımsızlıklarını tanıyan Beşar Esad rejimine tepki gösteren ABD, Rusya’yı bu bölgelerden askerlerini çekmesi yönünde uyardı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bir açıklama yayımlayarak Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarına bir kere daha tepki gösterdi. Beşar Esad rejiminin bu iki bölgeyi tanıması kararı üzerine, Washington’dan yapılan açıklamada, Rusya’ya “işgal ettiği” bu bölgelerden askerlerini çekmesi yönünde uyarı yapıldı.

Türkiye

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye’nin Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını tanıması hakkındaki bir soruya yazılı yanıt verdi.
Aksoy, açıklamasında “Suriye rejiminin Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıma ve diplomatik ilişki kurma kararı, uluslararası hukuk, BM Şartı ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlalidir. Ülkemiz, Gürcistan’ın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteklemektedir” ifadelerini kullandı.

Gürcistan

Gürcistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gürcistan hükümetinin Suriye ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi yönünde gereken süreci başlattığı bildirildi.
Dışişleri Bakanı Yardımcısı Davit Dondua’nın ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Suriye rejimi bu adımı atarak, egemen bir devletin uluslararası tanınmış sınırlar içerisindeki toprak bütünlüğü ve egemenliğine dokunmazlık konusundaki uluslararası yasal yükümlülüğünü ihlal etti” suçlamasına yer verildi.
Esed rejiminin, Gürcistan’ın tarihi toprakları olan Abhazya ve Güney Osetya hakkında verdiği yasa dışı kararın arkasında Rusya’nın baskısının olduğunu vurgulayan Dondua, uluslararası ortaklarından Suriye’nin bu kararına tepki göstermesini istedi. Dondua ayrıca, uluslararası topluma Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine somut destek verme çağrısını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here