Diasporadan

0
7

Alan Vakfı’mızdan gençlerimize müjdeli bir haber var. Daha önce Kuzey Osetya-Alanya’daki iki üniversite ile görüşmeler yapılıp Türkiye Oset Diasporası’ndan gençlerin bu üniversitelerde ücretsiz eğitim alabilmeleri konusunda protokoller imzalanmıştı. Rusya Federasyonu’ndaki kimi üniversitelerin Türkiye’de resmen tanınmıyor olmaları sorunu da Yükseköğretim Kurulu ile yapılan görüşmeler sonucunda aşılmış ve bu iki üniversitenin denklikleri tanınmıştır. 
Umarım gençlerimiz bu fırsatı değerlendirir ve hem ücretsiz kaliteli bir eğitim alıp hem de Rusçanın yanı sıra Osetçe de öğrenerek hayata atılma fırsatları olur. 
Vakfımızın bu konudaki açıklaması aşağıdadır, Vakfımıza ve başkanımız Sadrettin Kuşoğlu’na camiamız adına teşekkür ederiz.

“Üniversite Çağındaki Gençlerimize Güzel Haberlerimiz Var!..”
Bir süre önce, Alan Vakfı olarak Kuzey Osetya-Alanya’daki iki üniversite ile protokol imzaladığımızı ve bizim çocuklarımızın oradaki fakültelerde, lisans veya yüksek lisans eğitim görüp, Türkiye’ye döndüğünde, bu mesleklerini yapabileceklerini söylemiştik.
Tek endişemiz bu üniversitelerin Türkiye’deki, Yükseköğretim Kurulu’nca verilen, denklik sorunuydu. Geçen hafta YÖK nezdinde bu konuda üst düzeyde temaslarımız oldu. Aldığımız güzel haberi sizlerle paylaşıyoruz. Her iki üniversite, denk eğitim konusunda, YÖK tarafından tanınıyor. Yani, YÖK bu üniversitelerin Türkiye’deki eğitime denkliğini kabul ediyor. Kısacası, denklik konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Bu üniversitelerin eğitim kalitelerini yerinde görüp incelemiş ve etkilenmiştik. Eğitim kaliteleri konusunda bizim bir kuşkumuz yoktu. YÖK denklik durumu ile bu düşüncemiz teyit edilmiş oldu. 
Çocuklarımız, Osetya’da çok iyi eğitim veren fakültelerde, sadece ilk yıl düşük bir bedel ödeyerek, üniversite eğitimi alacaklar ve Türkiye’ye döndüklerinde, YÖK’ten alacakları denklik belgesi ile mesleklerini rahatlıkla yapabilecekler. Peki, hangi fakültelerde okuyabilecekler?

Kuzey Kafkas Maden Ve Metalurji Üniversitesi (Gımı Üniversitesi)

Elektronik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Jeoloji Fakültesi, Elektro Mekanik Fakültesi, Gastronomi Fakültesi, Bilgi Teknolojileri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi.

Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi
(Kosta Üniversitesi)
Biyoloji ve Biyoteknoloji Fakültesi, Fizik Mühendisliği Fakültesi, Matematik ve Bilgisayar Teknoloji Mühendisliği Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Psikoloji Fakültesi, Spor Fakültesi, Kimya Mühendisliği Fakültesi.
Eğitim dili Rusça olduğu için, ilk yıl görecekleri Rusça hazırlık eğitimi ile ayrıca bir dil öğrenecek olmaları da gençlerimiz için ikinci bir kazanç olacaktır. Bir başka güzel haber ise, üniversitelerle yaptığımız görüşmelerde, Osetçe bilmeyen dileyen gençlerimize, ücretsiz kurs ile, altı ayda anadillerini de öğreteceklerini söylediler.
Gençlerimizin daha iyi bir geleceğe sahip olması için bu projeyi çok önemsiyoruz. Daha detaylı bilgi almak isteyenler info@alanvakfi.org.tr
adresine yazabilirler.

Sadrettin Kuşoğlu, Alan Kültür ve Yardım Vakfı Başkanı

Kuzey Osetya Akademik Dans Ekibi “Alan” Türkiye’ye geliyor
Alan Kültür ve Yardım Vakfı Oset Kültür Festivali’nin ikincisinin 4 Ağustos’ta İstanbul’un en güzel salonu olan Cemal Reşit Rey’de gerçekleştirileceğini duyurdu. Dört yıl önce de ülkemize gelen, Kafkasya’nın en prestijli ekiplerinden biri olan, ALAN’ı bir kez daha İstanbul’da izleyebileceğiz. Kültür Festivali kapsamında ayrıca geleneksel Oset müziklerini icra eden “İrişton Flarmoni” grubu ve ses sanatçıları da gelecekler.
Müzik ve dans gösterilerinin yanı sıra Oset Ressamlar grubu “Şændizæn”in de sergisi açılacak. Geleneksel Oset Birası olan Bægænı Festivali’nde de Bægænı yarışmasının yanı sıra geleneksel Oset mutfağından Wælibæx, Fıccın, Cıgga, Kaşdon, Ixşırı Çımgæ, Hæmpalı ve Dongoccul ile Ghumæl gibi yemek ve içeceklerin de sunumu olacak.
Festival biletlerini Alan Kültür ve Yardım Vakfı’ndan edinebilirsiniz. Adres: Merkez Mahallesi, Oktay Cebeci Sk. No:9 Kat: 2 34381 Şişli. Tel: 0 212 234 58 57. E-posta: info@alanvakfi.org.tr.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here