3. Uluslararası Bulæmærğ Edebiyat Ödülleri

0
13

Güney Osetya-Alanya Rusya Federasyonu (RF) Elçiliği’nin Stroytsentr firması ve STK’ların işbirliği ile düzenlediği, Osetçenin kullanımını özendirmeyi ve yazarları tanıtmayı amaçlayan 3. Uluslararası Bulæmærğ (Булæмæргъ/Bülbül) Edebiyat Ödülleri yarışmasında ödüller sahibini buldu.
Yarışmanın büyük ödülü şiirleri pek çok sanatçı tarafından bestelenen Zalina Basieva’nın “Osetçe Şiirler Külliyatı”na verildi.
İkinciliği “Osetçe Şiirsel Etütlerin Derlemesi “çalışması ile Zaurbek Gabolaev, üçüncülüğü ise “Hikaye ve Masallar”ın yazarı Tskhinval Sanat Lisesi öğrencisi Soslan Gubiyev kazandı. Yarışmada “Osetçe-Türkçe Büyük Sözlük” derleyicileri Mamşıratı Özkan ve kızı İrmæ’ye de özel bir ödül verildi.
Elçilikteki törende konuşan GO-A Devlet Başkanı Anatoly Bibilov anadilinde yazan soydaşlarımızın dilimizin gelişimindeki öneminden ve bu ödülün farklı edebiyat alanlarında Osetçenin kullanımını yaygınlaştırmaya olan etkilerinden bahsedip destekleyicilere, katılımcılara ve yarışmanın fikir babası Znayura Gassiev’e teşekkür etti.
Alan Dans Ekibi ve ses sanatçılarının da sahne aldığı törende Moskova Oset Diasporası ve RF’den yetkililerin yanı sıra Küba, Nikaragua ve Suriye temsilcileri de bulundu. Etkinlik kapsamında fuayede resim sergisi de sunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here