“Alanlar: Atayurdu Yolunda”

0
17

“Alanlar: Atayurdu Yolunda” adlı belgesel filmin galası Vladikafkas Grand Hotel Aleksandrovsky’de yapıldı. Kuzey Osetya-Alanya (KO-A) Milletlerarası İlişkiler (Mİ) Bakanlığı ve Alan Kültür ve Yardım Vakfı’mızın işbirliği ile çekilen film, İstanbul’daki vakfımız ile Yozgat’ın Oset Köyleri olan Boyalık, Karabacak ve Poyrazlı’da yapılan çekimlerle hazırlandı.

Film, Türkiye’deki Oset Diasporası’nın oluşumunu ve kimliğini ve dilini koruma konusunda

150 yıllık çabasını anlatıyor.

Filmi, geçtiğimiz yıl KO-A Mİ Bakanlığı’nın “KO-A ile Yurtdışındaki Soydaşlarla İşbirliği ve İnsani İlişkilerin Geliştirilmesi Programı” dahilinde bu tür bir belgeseli

yapma hakkı için açtığı yarışmayı sundukları proje ile kazanan yönetmen Roman Baranov öncülüğündeki Chelyabinskli dört kişilik bir ekip gerçekleştirdi.

Film Osetçe ancak farklı dillerdeki konuşmaları da alt-yazı ile vermişler. Film galasında KO-A Başbakanı Taymuraz Tuskayev ile Milletlerarası İlişkiler Bakanı Aslan Tsutsiev ile filmde başrolü oynayan, ülkemize gelerek Poyrazlı Köyü’ndeki Beslan Anıt-Ormanı’na bir heykel inşa eden Portal Sanat Çevresi’nden sanatçılar da bulundular. Filmin gösterimi İstanbul’daki Alan Vakfı Genel Merkezi’nde canlı olarak izlendi ve gösterim sonrasında Vakıf’takilerle galaya katılanlar arasında bir telekonferans da gerçekleştirildi.

Belgesel, OStv’de yayınlandıktan sonra alanvakfi.org.tr internet sitemize de yüklenecek, biz de sizlerle bilgileri burada paylaşacağız ve sizler de yeryüzündeki en yaşlı ikinci Oset olan ve çocukluğunda bir süre Osetya’da da yaşamış olan 107 yaşındaki Hoşontı Hatice Kayaş’ın konuşmalarına hayran kalacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here