Osetya’nın Sembolü Kafkas Parslarını Koruma Programı

0
22

Osetya’nın Sembolü Kafkas Parslarını Koruma Programı için doğaya salınan Volna ve Elbruz’dan haberler var.
Kafkas Parsı (Iştır Ghædı- Фæранк/ Büyük Kedi – Panthera pardus ciscaucasica), Osetya’nın sembolüdür ve her iki Osetya’nın Devlet Armalarında da yerini almıştır.
Geçtiğimiz Temmuz sonunda uzun süren testler sonucunda seçilen bir dişi bir de erkek iki Kafkas parsı Volna ve Elbruz Kabardey-Balkar Cumhuriyeti sınırındaki Dıgor Kom’daki Alanya Milli Parkı’nda doğaya salınmışlar ve bulundukları bölge koruma amacıyla ziyarete kapanmıştı.


İki yıllık eğitimleri süresince insanlardan uzak otomatik makinelerle beslenen ve eğitilen parsların boyunlarındaki vericiler on gün içerisinde 1500’ü aşkın farklı yerden sinyal vermişti ve etraflarını hızlıca tanımaya başladıkları anlaşılmıştı.
Dişi Volna daha aktifti, 3.500 m’lik zirvelerde dolaşıp etrafı kolaçan ediyordu ve ilk avı yakalayan da o olmuştu.
Daha önceleri 1949’da Sunza Irmağı’nda son görülen üyesi avlanan Kafkas panterinin RF’de soyunun tükendiği düşünülüyordu ancak kapan-kameralarda yakalanan görüntüler, İran’dan geldikleri düşünülen bireylerin varlığını ispat etmişti.
Rus Hydro’nun sponsorluğunda Sochi Leopar Kurtarma Merkezi’nde üretilip doğaya salınan 4 parsla beraber (diğer ikisi de Abhazya sınırındaki Kafkas Biosfer Rezervi’nde doğaya salınan Bagheera ve Artek) Kafkasya dağlarındaki popülasyonun en azından 50’ye ulaşması gerekiyor ki Kafkas Parsının Kafkas dağlarında soyunun tükenme tehlikesi atlatılabilsin.
İnsanlara ve sürülere kendinden çok daha fazla zararı dokunan kurt, ayı, çakal gibi avcı hayvanların da nüfuslarını kontrol altında tutarak insanlara yardımcı olacağı açıklanan Osetya’nın bu en değerli canllarının korunması amacıyla bir de acil yardım telefon hattı oluşturuldu.
Volna halen Kuzey Osetya’da ve düzenli aralarla avlanmakta ancak Elbruz’un sinyalleri Kasım sonundan beri geçtiği Güney Osetya-Alanya’daki Urs Zuar yakınlarındaki sabit bir noktadan geliyor iki haftadır; uzmanlar bunun Elbruz’un öldüğü ya da tasmasından kurtulduğu anlamına geldiğini belirtseler de çığ tehlikesi olan bu yüksek dağlara gidip bakılamıyor. Umarız Elbruz’umuz sağdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here