Tsallagatı Sülalesi’nin kulesi Etnografya Müzesi olarak açıldı

0
15

Alagir’in Unal Köyü’nde KO-A onur sanatçısı Tsallagatı Viktor’un fikir babalığını yaptığı proje ile Tsallagatı’ların Sülale Kuleleri restore edildi ve etnografya müzesi olarak hizmete girdi.
Viktor 50 yıl önce çocukken kulenin birinci kata kadar ayakta olduğunu, daha sonra tamamen yıkıldığını söyleyip hep burayı restore etme hayaliyle yaşadığını belirtti. Osetya’da 300 kadar sülale kulesi var. 3-4 bin yıllık tarihi olan ve Moğol saldırıları sırasında çoğalan bu kuleler zamanında hem düşman saldırısını çevre yerleşim yerlerine haber vermek için hem de erkekler savaş için gittiklerinde sülalenin kadın, çocuk ve yaşlılarının sığınağı olarak kullanılıyordu ve içeriye stoklanan yiyeceklerle çok uzun süre kuşatmalara direnebiliyorlardı.
Sülaleler bunları inşa hakkını genel toplantılarda (Iştır Nıxaş) çıkan kararlar doğrultusunda kazanabiliyorlardı ve bunun için de sülalenin köklü bir sülale olması ve hiçbir kötü şöhrete sahip olmaması gerekiyordu.

Unal köyüne taşınan son Alan kralının torunu olan Tsallag ve oğulları da 16. yüzyılda 15 metrelik bir savunma kulesi inşa etmişlerdi burada.
Sülale büyüğü Tsallatı Fidar öncülüğünde müze olacak kulelerini restore etme kararı alırken sadece orijinal malzemeleri kullanmak ve yeni eklentileri de benzer kesme taşlardan atalarının yaptığı teknikle inşa etmeye karar verdiler.
Kuyum ve restorasyon ustası Batraz Tsogoev liderliğinde titiz bir araştırma sonucu başlatılan projede, girişi ikinci katta olan 5 katlı kulenin yanı sıra 200 kişilik bir toplantı alanı ve beş ailenin kalabileceği bir misafir evi de inşa edildi.
Eski geleneklere göre ziyaretçiler kapıya isimlerini kazırlardı, buradaki kapıya ilk ismini kazıyan da Maşuk Festivali’nde projeyi görüp şahsen ilgilenen, Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı Putin oldu.
Restorasyon projesini, Viktor’un oğlu olan sülalenin gençlerinden 25 yaşındaki Zaurbek Tsallagov, 2018 RF Gönüllüler Yarışması’na sundu ve 1.200 yarışmacı arasında birinci seçilerek yarışmayı kazanıp büyük bir maddi destek de sağladı.
Zaurbek 12 kulenin kalıntılarının bulunduğu Unal’ın bir Ortaçağ Alanya köyü olarak restore edilmesiyle ilgili büyük projenin bir parçası olarak bu kulenin restore edildiğini ve Unal’ın diğer yerlere kültür-tarih turizmi konusunda öncü olacağını söyleyerek projede sadece sülalenin değil tüm bölge halkının desteğini aldıklarını ifade etti.
Kulenin açılışına KO-A Başbakanı Taimuraz Tuskayev’in yanı sıra pek çok davetli katıldı ve etkinlik bir bayram havasında geçti. Müzede pek çok etnografik eserin arasında İskit zamanından kalan aile yadigarı savaş baltaları dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here