Osetya’dan Haberler

0
13

Oset kutsal mekanları
Ocak ayında açılan Oset Gelenekleri (Æğdaw) Okulu’ndaki ikinci seminerde “Oset Kutsal Mekanları: Atalarımız için anlamı neydi, oralarda nasıl davranılırdı ve bugün için değeri nedir?” başlığı tartışıldı.
Geleneksel Oset inanışındaki kutsal mekanları ve üzerindeki yapıları “Tanrı’nın Üç Göz Damlası” kitabının yazarı Slava Canaev anlattı. (Batraz’ın ölümü üzerine Iştır Xuısaw’ın üzüntüsünden döktüğü üç göz damlasının düştüğü üç yer, geleneksel Oset inancında en kutsal üç mekan sayılmaktadır.)

Oset Yüksek Konseyi 25 yaşında
İrı Iştır Nıxaş’ın (Oset Yüksek Konseyi) 25. kuruluş yıldönümünü kutladı. Törende Kuzey Osetya – Alanya (KO-A) Devlet Başkanı Bitartı Vaçeslav konsey üyelerine “Atalarımızın zamanında köylerin, bölgelerin kanaat önderleri, sözü dinlenen büyükler halkın ve ülkenin sorularına çözüm buluyorlardı. Diyalogların etkisi bazen zayıflar bazen de güçlenirdi. Siz, bunca yıldır Cumhuriyetimiz halkının politik yaşantısını geliştirmek, Oset dilini, kültürünü muhafaza etmek, cehaletin ortadan kalkması, atalardan kalan çağa uygun örf ve adetlerin muhafazası için samimiyetle çabaladınız. Diğer diyarlarda yaşayan Osetlerle de irtibatlar sağladınız. Üstelik genç jenerasyonla diyalog kurmayı ve çalışmayı görev saydınız. Bütün gençler de, büyüklerine örflerimize göre davranmalı ve onları mutlu etmelidir” diye hitap ederek fedakar Konsey üyelerine onur belgelerini takdim etti.

İlk Oset dizisi

İlk Oset TV dizisi filminin galası 18 Ocak’ta Sinema Evi’nde yapıldı. “Tarihi/Ragon” isimli fantastik dizide kahramanımız Alan eski zaman da geçmişe yolculuk ediyor ve atalarının zamanında yaşama hayalinin gerçekleştiriyor. İlk bölümü 7. yüzyılda geçen dizinin yönetmeni Zaur Gapienko bu filmin alacağı yorum ve başarılar doğrultusunda gelecek bölümlere devam edileceğini açıkladı.

Alan köpeği yuvasında

Alan köpeği anavatanına dönüyor. Alanların savaş köpeği olarak kullandıkları köpek ırkı daha sonraları en çok tutulduğu ve yaşamaya devam ettiği yerin adını “İspanyol Alan Köpeği” olarak almıştı. Bugün yeryüzünde yaklaşık bin kadar saf ırk temsilcisi bulunan bu cins köpek için KO-A’da Köpek Sahipleri Derneği kuruldu. Yaklaşık 100 köpeğin yaşadığı RF’deki ilk Alan köpeği kulübü böylelikle KO-A’da açılmış oldu.

GO-A heyeti Venezuela’daydı
Güney Osetya (GO-A) Devlet Başkanı Anatoli Bibilov ve Dışişleri Bakanı Dimitri Medoyev’in de bulunduğu bir heyet Venezuela’da yapılan Cumhurbaşkanlığı yemin töreninde bulunmak üzere 2 günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirdiler.
Heyet, başkent Karakas’ta bir dizi görüşmede bulundu. Başkan Nicholas Maduro, Venezuela’nın her zaman GO-A’yı destekleyeceğini belirtti. El Salvador Cumhurbaşkanı Sanchez Seren ile baş başa gerçekleşen görüşmede ise ülkelerin birbirini daha iyi tanıması ve ülke liderlerinin daha sık bir araya gelmesi konusunda mutabık kalındı. Ayrıca Nikaragua Cumhurbaşkanı Daniel Ortega ile de bir görüşme gerçekleştirildi.
Venezuela 9 Eylül 2009’da GO-A’nın bağımsızlığını tanıyan 3. ülke olmuştu. (Bu haber için Ælbægtı İlyas Taşdemir’e teşekkür ederim.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here