Osetya’dan Haberler

0
9

Sayfa editörü: Alan Vakfı Ankara Temsilcisi Atsætı Ufuk Güneş

Siyah Burka
MASK tiyatro grubu tarafından sahnelenen Oset yazar George Khugaev’in oyunu “Siyah Burka”, Berlin’de gerçekleştirilecek olan 2019 Uluslararası Altın Anahtar Çocuk ve Gençlik Oyunları Tiyatro Yarışması’na davet edildi. Fatima Gazzaeva’nın başını çektiği yaratıcı bir ekip tarafından hazırlanan performansta 12-18 yaş arası çocuklarımız sahne alıyorlar. Güney Osetya’da bir kukla tiyatrosu da kurmuş olan Gazzaeva Moskova’ya taşındıktan sonra Mikhailovskoye Kültür Evi’nin sanat direktörü olmuş iki yıl önce de çocuk ve gençlik tiyatrosu MASK’ı kurmuştu. MASK geçen yıl da Moskova Şehri Yaratıcı Ekip ödülünü kazanmıştı. Hazırlığı on bir ay süren ve Oset dans ve melodileriyle işlenen oyunda çocuk ve gençlere arkadaşlık, sadakat ve ihanete dair kıssalar aktarılıyor. Oyunun baş karakteri Tuzar isimli bir çoban köpeği, çobanın kaybettiği siyah burkasını (nımet) bulan Tuzar zor koşullarda onu beklemek ve dişi kurt Çobra’nın ayartmalarını direnmek durumunda bulur kendini.

Tugantı Zeraşşa 90 yaşında
Meşhur sirk sanatçısı Tugantı Zeraşşa 90 yaşında. Sanatçı, yöneticiliğini de yaptığı İrışton Ekibi’nde sürücülük de yapıyordu ve at biniciliğine getirdiği yeni tekniklerin yanı sıra kattığı estetik ve güzellik ile tarihe geçti.
SSCB Halk Sanatçısı ünvanına da sahip olan Tuganova’nın en unutulmaz gösterisinde Tuganova, on siyah burkalı siyah atlı erkek binicinin arasındaki tek beyaz atlı ve beyaz burkalı ve inanılmaz hareketleri yapan binici olarak yaptığı muhteşem gösteriden sonra burkasını ve kalpağını atıp bu inanılmaz binicinin bir kadın olduğunu gösterir ve dakikalarca ayakta alkışlanırdı. Sanatçımızın önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ghoşta şiirleri
2019 yılının Güney Osetya-Alanya (GO-A) tarafından Ghoşta Yılı ilan edilmesinin şerefine, Ghoşta Khetagurov anısına internet üzerinden #читайкоста adı altında instagramda organize olan onlarca kişi, beş ülkede birden şairin şiirlerini okudular.
Brezilya, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Buryatya’nın farklı şehirlerinde toplananlar, Ghoşta’nın şiirlerini Osetçe ve Rusçanın yanı sıra yerel dillerde de okudular. Bilindiği gibi Ghoşta’nın Oset Liri kitabı, Türkçe’ye çevrilmemiş olsa da, pek çok dile çevrilmiş durumda.

Rosturizm’e Oset yönetici
Rusya Federasyonu’nun (RF) ulusal turizm ajansı Rosturizm’in başına genç bir Oset kadın getirildi. Zarina Doguzova, Dimitry Medyedev tarafından Başkanlık bünyesindeki başkanlığına atandı. 2008 yılında RF Dış iİlişkiler Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Doguzova 2012’den bu yana Başkanlık Halkla İlişkiler ve İletişim Bölümü’nde çalışmaktaydı ve 2015’ten bu yana Soçi Olimpiyatları, 2018 Dünya Kupası ve pek çok önemli organizasyonda görev aldı. Doguzova ayrıca Putin’in inisiyatifi ile kurulan Amur Kaplan Merkezi’nin Yönetim Kurulu’nda da görev alıyordu.

Oset şarkıcı müzik listelerinde
Kuzey Osetyalı rap sanatçısı Alan Hadzaragov’un (Matrang) “Medusa” şarkısının videosu “Yandex.Music” listesinde ilk 3’e, iTunes listesinde ise beşinci sıraya kadar yükseldi. Geçtiğimiz Nisan ayında Youtube’a yüklenen video 65 milyonun üzerinde kişi tarafından seyredildi. Matrang’ın şarkışı Osetçe’ye de çevrildi ve Madina Dzhioeva ve Kristina Kuznetsova tarafından seslendirildi.

Şarkının Rusça orijinali ise aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

Toprak numuneleri kirli çıktı
Kuzey Osetya – Alanya (KO-A), RF bünyesinde toprak kirliliği konusunda en kötü beşinci bölge oldu. Yakında geçirdiği yangın sonucu kapatılan Elektrozink başta olmak üzere ağır metal işleyen sanayi kuruluşlarının neden olduğu kirliliğin sonucu olarak KO-A’dan alınan toprak numunelerinin %23,2’si kirli çıktı. En kirli bölge ise %48 ile Krai bölgesi oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here