Düzce Üniversitesi

0
10

Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümünün ev sahipliğinde, Düzce Adige Kültür Derneği, Adige Dili ve Edebiyatı Derneği, Köprübaşı Ömer Efendi (Haçemziye) Köyü Adige Kültür Evi Derneği, Adige Düşünce Derneği ve Düzce Dostluk Kulübü’nün ortaklaşa düzenledikleri, Ankara Çerkes Derneği Minikler Dans ekibi ve Hantse Guaşe grubunun yer aldığı “14 Mart Adige Dil Günü” kutlandı.
Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Çetin, Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altun, KAFFED Başkanı Yıldız Şekerci katıldı.
Fehmi Altun, Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nün kendi öğretim üyelerini yetiştirebilme olanağına ulaştığını vurgulayarak Adigey Devlet Üniversitesi’yle yapılan programla öğrenci değişiminin başlatılacağını dile getirdi.
Bölümün lisans ve lisansüstü öğrencilerinin Adigece seslendirdiği şiirlerin ardından Çerkes kültürüne ait oyun ve teatral gösterilerin sahnelendiği etkinlikte, Ankara Çerkes Kültür Derneği’nden küçüklerin sergilediği kültürel oyunlar ilgiyle izlendi.
Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mira Khachemizova, dünyada 6700 farklı anadil olduğunu belirterek UNESCO’nun yeryüzündeki dillerin korunması için kararlar aldığını söyledi ve dilbilimcilere göre, Çerkesçenin dünyanın en eski dillerinden biri olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here