Osetya’dan Haberler

0
8

“Aksak Timur”
Rusya Federasyonu (RF) Onur Sanatçısı Oset şarkıcı, yazar ve yönetmen Akim Salbiev’in “Aksak Timur” filminin galası Moskova Uluslar Evi’nde yapıldı.
Senaryosu George Maliti’nin 1934 tarihli aynı adlı şiirine dayanan filmde Vasily Lanovoy, Lyudmila Chursina, Aristarkh Livanov, Dmitry Kharatyan, Alexander Mikhailov, Alexander Pankratov-Cherny ve Alexander Nosik gibi pek çok ünlü oyuncu rol aldı. Onur ve yüce gönüllülük temalarının işlendiği filmdeki danslarda Moskova Alan Dans Ekibi’nden dansçılar, şarkılarda ise Tsarikatı Feliks görev aldı. Ayrıca filmin çekildiği Hajnıdon köyünün halkı, şarkıcı Zara (Zarifa Migoyan), Kuzey ve Güney Osetyalı sanatçılar Robert Bitaev, Timur Muraşev, George Dzhabiev ve Zaurbek Pliev de oyuncular arasındaydı. Yine Güney Afrika’da yaşayan “stunt artist” Elbruz Urtaev ve Nart At Gösteri Ekibi de atlı sahnelerde boy gösterdiler.
Osetya’nın Dostları Vakfı’nın desteğiyle çekilen film 14-15. yüzyıllarda geçiyor ve güçlülerle güçsüzler, aşk ve fedakârlık temalarını işliyor. Galaya pek çok yetkili ve tanınmış kişilerin yanı sıra filmi ayakta seyretmeye razı pek çok izleyici katıldı ve film ayakta alkışlandı. Salbiev galada eğer çağrılır ve uygun bir ortam sağlanırsa anavatanına dönebileceğini ancak mevcut durumda çalışmalarını Moskova’da sürdüreceğini belirterek sitem etti. Rusça ve Osetçe filmi otomatik altyazılı olarak Türkçe ve İngilizce dillerinde aşağıdaki adresten seyredebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=dGrGOfDdQTY

Nelli Gabarayeva 63 yaşında vefat etti
Güney Osetya-Alanya’nın “milli fotoğrafçısı” Nelli Dudarovna Gabarayeva’nın yaklaşık 50 bin fotoğraflık arşivindeki GO-A şehirlerine, halkına ve doğasına ait kareler fotoğrafseverler tarafından paylaşılıyordu. Aynı zamanda Devlet Sanat Lisesi müzik başöğretmeni olan Gabarayeva pek çok yarışmada ödül almış olsa da fotoğrafçılığı amatör olarak yapıyordu.
Fotoğraf çekmeye Amerikan-Oset bir fotoğrafçının Oset-Gürcü savaşlarını konu alan bir sergisinden sonra başlamış ve acılarla yoğrulmuş ülkesinin sevinçli insanlarını ve güzelliklerini kayıt altına almayı kendine bir görev kabul etmişti. Ülkenin ilk kadın muhabiriydi, önceleri eski bir kamerayla, yakın zamanlarda ise tabletiyle memleketinin dört bir yanında ve her olayda vardı ve pek çok kişi tarafından “ülkenin en çok tanınan ve sevilen insanı”, “halk kahramanı” diye tarif ediliyordu. Devlet Başkanı Anatoly Bibilov, fotoğrafçının ölümü üzerine bir genelge yayımlayarak Gabarayeva’ya GO-A’ya verdiği hizmetlere ve aktif vatandaşlığına istinaden Onur Nişanı verildiğini duyurdu.
Işıklar içinde olsun! Ruxşag Wæd!

Oset sanatçıların Moskova sergisi
Moskova’da tarihi Rus Sanat Akademisi’ndeki sergide çağdaş Oset sanatçıları Madina Kalmanova, Alan Kalmanov ve Zaurbek Dzanagov’un 40 kadar resim ve heykeli sergilendi. Eserler modernlik ile düşünme temasına odaklanmıştı ve Vladikafkas’ın havasını taşıdılar Moskova’ya. Alan Kalmanov’un, harmonik tek tonlu eserlerinden “Ağaca Ağıt” Nart Efsaneleri’ndeki çürüyen hayat ağacı teması üzerine ve yaklaşan kaosu aktarmış tuvaline. “Hatıralar” serisinde Oset Mitolojisi’nden sahneleri modern dünya kültüründen öğelerle işleyen kız kardeşi ve çalışma arkadaşı Madina ise eserlerini canlı renklerle çalışmış. Zaurbek Dzanagov da yine Oset Mitolojisi’nden bilindik temaları, hayali yaratıkları ve Hıristiyan öğeleri ele almış heykellerinde. Sergi üç hafta boyunca açık kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here