Osetya’dan Haberler

0
12

Müzeler işbirliği yapacak
Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi müzeleri işbirliğine gidiyor. Ulusal Çağdaş Sanat Merkezi’nin Kuzey Kafkasya Şubesi’nin (ROSIZO) direktörü Galina Tebieva’nın bildirdiğine göre hali hazırda Kuzey Osetya-Alanya’nın (KO-A) yanı sıra Kabardey-Balkar ve Dağıstan müzelerine bu amaçla yapılan ziyaretlere yakında Çeçenya, Karaçay-Çerkes, İnguşetya ve Stavropol bölgelerindeki müzeler de dahil olacak ve işbirliği ile sergiler ve seminerler düzenlenecek. Dağıstan ziyareti sonrası bu bağlamdaki ilk proje olan ve Dağ Yahudilerini ele alan “Temir-Han Şura Sinagogu’nu Keşfetmek” başlatılmış bile. Proje kapsamında ayrıca kültürel gazetecilik okulu da açılacak. Tebieva 11 yıldır KO-A’da yapılagelen Uluslararası ALANIKA Çağdaş Sanat Sempozyumu’nun, 2018’de ilk kez kaynak yetersizliğinden yapılamamasının ardından, 2019’da “folklorik formların modern sanat süreçlerindeki yerini” ele alacak olan 12.’sinin “Geleceğe Bakış” başlığı altında ve bu kez Kuzey Kafkasyalı genç sanatçıların yer alacağı “ART Caucasus NEXT” sempozyumu ile beraber Ağustos’ta gerçekleştirileceği müjdesini de verdi.

KO-A’ya federal destek
KO-A, 8’i sağlık alanında olmak üzere 12 ulusal proje için yaklaşık bir milyarı yatırım olmak üzere toplam 5.5 milyar ruble federal destek alacak. Sağlık dışında en büyük projeler konut ve ulaşım alanında olacak ve 2020’den itibaren iş verimliliği alanında da kaynak desteği sağlanacak. KO-A’nın RF Finans Bakanlığı’na karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirilmiş olmasının destek miktarının geçmiş yıllara göre artmasındaki en önemli neden olduğu bildirildi, bu sayede KO-A’nın GSMH’si 7.4 milyar ruble artmış, bütçesi dengelenmiş ve ulusal borcu da düşmüş oldu geçtiğimiz yıl.

İşsizlik artıyor
Elektroliz bölümündeki yangın sonrasında KO-A’da kapatılan tartışmalı Elektrozink fabrikasında artakalan ham maddelerin UMMC’nin Chelyabinsk’deki fabrikasına taşınma işi bitti. Fabrika yetkilileri fabrikadaki makinelerin ve tesislerin nihai korunma işlemlerinin Nisan ayında başladığını da duyurdu. Bu arada zorunlu izne çıkarılıp maaşlarının 2/3’ünü alabilen yaklaşık 1800 çalışandan 110’unun iş ilişkilerinin bittiği duyuruldu. Fabrika tamamen kapatıldığında şu anki KO-A’daki mevcut açık pozisyonların sayısının dört misli kadar işsiz eklenmiş olacak KO-A’nın işsiz ordusuna.

Oset güreşçilerin zaferi
Bükreş’teki Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Oset güreşçiler Vladislav Valiev 86kg serbest stilde, Vitaly Kabaloev ise 55kg Greko-Romen stilde Dünya Şampiyonu oldu. Her iki stilde de birinci olan RF milli takımının 7 altın madalyasından dördünü Kafkasyalı sporcular almış oldu. (İki Oset, bir Avar-Abdulraşid Sadulaev, bir de İnguş-Musa Evloev), geçen ay Sırbistan’da yapılan Avrupa Gençler Güreş Şampiyonası’nda ise Radik Valiev 79 kiloda, Batırbek Tsakulov ise 92 kg’da serbest stilde şampiyonluk olmuşlardı.

“Amıran Ruhş Festivali
KO-A’da Osetçe Çocuk ve Gençlik Oyunları Festivali “Amıran Ruhş” gerçekleşti. Ödül töreninde konuşan Başbakan Taymuraz Tuskayev, “Kültür, bizim ulusal geleneksel ve moral değerlerimizi korumada, dolayısıyla da ulusal gelişimimizde başat rol oynamaktadır” diyerek çocuk ekiplerine verdikleri değeri gösterdi.
Alan Gimnasyumu ekibinin sergilediği “Turp” oyunu festivalde birincilik ödülünü kazandı. Bu arada “Sabi” çocuk Tiyatrosu da “Nartlar ve Altın Elma” oyununun prömiyerini gerçekleştirdi. Nartların kökenindeki Akhşar ve Akhşærtæg kardeşlerin doğumlarından başlayarak hayat hikayelerini anlatan oyun hem Rusça hem de Osetçe versiyonları ile ülkenin, köyler dahil, dört bir yanında sahnelenecek. Ekibin direktörü Aslan Galaov bu oyunun Nart Efsaneleri’nin işleneceği serideki ilk oyunları olduğunu ve bu oyunlarla çocuklarımızda Oset tarihine ve kültürüne bir ilgi uyandırmak istediklerini belirtti.
KO-A Çocuk Folklor Ekibi ARTAR, 600’den fazla ekibin katıldığı Moskova’daki “Open Europe, Open Planet” Yarışması’nda “örnek dans ekibi” kategorisinde ikinci oldu. ARTAR daha önce 48 ekibin katıldığı RF Ulusal Dans Ekipleri Yarışması’nın Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi elemelerinde birinci olarak bu festivale katılma hakkı kazanmıştı. Folk dans ekibimiz İR ise 19 ekibin yarıştığı “III. Dans Dünyası” Festivali’nde büyük ödülü (Grand Prix) kazandı. GO-A’nın onur sanatçısı olan Spartak Lagkuev de 107 filmin yarıştığı IX. Uluslararası Kalpya Korku ve Aksiyon Filmleri Festivali’nde en iyi kısa film yönetmeni ödülünü kazandı. Başrolünde KO-A halk sanatçısı Lazar Kachmazov’un oynadığı GOLOS filmi Vladikafkaslı bir grubun işbirliği ile çekilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here