İron Dili ve Literatürü Günü

0
21

2003 yılından bugüne Xetægatı Khoşta’nın İron Fændır kitabının yayınlandığı günün (15 Mayıs 1899) yıldönümü İron Dili ve Literatürü Günü olarak kutlanmaktadır. Khoşta’nın 160. doğum yılı dolayısıyla bu yıl Kuzey Osetya-Alanya’da (KO-A) Khoşta yılı ilan edilmişti, İron Fændır kitabının da 120. yılı olması dolayısı ile kutlamalara özel bir önem verildi bu yıl. İskit-Sarmat-Alan dil zincirinin bugün yaşayan tek mirasçısı olan Osetçe, Osetlerin ulusal kimliklerinin de temel taşını oluşturuyor.
Sabah, Oset Büyükleri Mezarlığı’ndaki yazarlarımız Xetægatı Khoşta, Arsen Kotsoyev ve dilbilimci Abatı Vaso’nun mezarlarına çiçek koyulmasıyla başlayan kutlamalar tüm Osetya’da ve Oset diasporasının olduğu dünyanın farklı yerlerinde birçok etkinlikle devam etti. Vladikafkas’taki Oset Edebiyatı Müzesi’nde, Gaito Gazdanov Kütüphanesi’nde düzenlenen kutlamalarda Oset şairlerin ve yazarların eserleri okundu. Televizyonlarda gün boyu özel programlar yapıldı, Osetçe yarışmaları düzenlendi.
Bu arada Oset Dili ve Edebiyatı Bayramı dolayısı ile Osetçe medya yazarlarına verilen “Osetya Benim Aşkım” ödülleri de dağıtıldı. Medya organlarında Osetçe yazmayı teşvik etme amacıyla verilen ödülleri internet dalında 15. Bölge muhabiri Ekaterina Elkanova, “Kani Köyünde Bir Gün” isimli haber-röportajı ile büyük ödülü; FSUE, Alanya kanalı editörü Stanislav Kadzayev televizyon ve radyo çalışmaları; basılı eserle dalında ise Digora Gazetesi baş editörü Elbrus Sakiev kazandılar.
Vladikafkas’taki kutlamaların zirvesi ise Lenin Meydanı’ndaki elli bin kişinin katıldığı toplu dans etkinliği idi. Oset milli dansı Şimd’i icra eden binlerce kişinin aralarına dağılan profesyonel ve amatör dans ekiplerinden yüzlerce gönüllü bu büyük kitlenin ritmi yakalamasına yardımcı oldu. Merkezi platformda ise sanatçılar Ruslan Kabaloti ve Alexander Korenyugin ile pek çok genç yetenek şarkılar söyleyip şiirler okudular. Organizatörlerden Janna Koraeva’nın da belirttiği gibi bu tür toplu dans faaliyetleri özellikle gençlerin katılımını ve anadillerine ve geleneksel kültürlerine ilgi duymalarını sağlamada çok etkili oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here