Osetya’dan Haberler

0
14

“Osetim Ben” yarışmasının finalleri yapıldı
Geleneksel kültürümüzü korumayı amaçlayan “Yuzinad” kurumu her yıl Osetya’da geleneksel değerlerimizin, kültürümüzün ve dilimizin korunmasını teşvik amacıyla lise çağındaki genç kızlarımızın katıldığı bir yarışma düzenliyor: “İron dæn æj”.
Bölgesel yarışmalarda birincilik kazanmış öğrenciler ile Vladikafkas ve Güney Osetya birincisi Vladikafkas’taki finallerde son bir kez daha yarıştılar ve burada anadillerine olan hakimiyetlerini, dans ve şarkı kabiliyetlerini ve geleneksel el sanatlarındaki becerilerini sergilediler.
“Yudzinad” koordinatörü Vladimir Tokov’un açıkladığı üzere yarışma altı bölümden oluşuyor: “Geleneksel Oset Bayramları,” “Gelenekler ve düğünler,” “Ev idaresi”, “Geleneksel Oset yemekleri”, “Ben Osetim” konusuyla ilgili bir makale” ve “Yaratıcılık yarışması”. Tüm yarışma boyunca sadece Osetçe konuşuluyor. Yarışmada birinciliği Ærıdon MBOU Lise’sinden, hocası Loxtı Rita’nın hazırladığı Jægæltı Zæraşşæ, ikinciliği Jilge’den Dudaytı İsolde ve üçüncülüğü ise Tsıkola’dan Ghayttatı Milenæ kazandılar.
Finali https://www.youtube.com/watch?v=PAT0gv7rpA8 adresinde izleyebilirsiniz.

Kuzey Kafkasya Haber Stüdyosu
1946 yılında kurulan ve sinemalarda filmlerden önce ve televizyonda yayınlanan 500’den fazla belgesel ve eğitim filmi hazırlamış olan Kuzey Kafkasya Haber Stüdyosu uzun bir süredir borçlarını ödeyemez duruma düşmüş olduğundan faaliyette bulunamıyordu. Kuzey Osetya-Alanya (KO-A) Devlet Başkanı Bitarov, devletin bu borcu ödeyerek kurumu devralmaya ve Osetya’daki film endüstrisinin yeniden canlandırma hazırlığında olduğunu açıkladı. Putin’in de bu öneriyi desteklediği ve yakında devlet bünyesine alınacak kurumda tüm Kuzey Kafkasyalı genç habercilerin ve sinemacıların üretim şansı yakalayacağı bildirildi.

Shalva Bedoev’e “Rusya Federasyonu Halk Sanatçısı” unvanı verildi
KO-A’nın başarılı sanatçısı ve SOGU Güzel Sanatlar Akademisi başkanı Prof, Bedoev’e güzel sanatlar alanındaki üstün hizmetleri”dolayısı ile Putin’in yayınladığı bir genelge ile “RF Halk Sanatçısı” unvanı verildi. 2015 yılında Rusya Sanat Akademisi Güney Rusya Bölgesi yaratıcı ressamlık bölümü başkanlığına da seçilen Bedoev’in RF ve dünyanın çeşitli yerlerinde sergileri açıldı ve eserleri de RF ve yurtdışındaki özel koleksiyonlarda yerini aldı. Shalva, eserlerini “Ben kompleks entelektüel içerikleri olan “Rus Gerçekçiliği” ile “Modern Batı Avrupa Resmi” ekollerinin etkisinde, Oset resminin orijinalliğini ortaya koymaya çalışıyorum” diye açıklıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here