Osetya’dan Haberler

0
16

GO-A’da parlamento seçimleri yapıldı
9 Haziran’da Güney Osetya-Alanya’da (GO-A) parlamento seçimleri yapıldı. GO-A’nın yanı sıra Kuzey-Osetya-Alanya’daki (KO-A) iki konsoloslukta, Moskova ve Abhazya-Sohum elçiliklerinde de kullanılan oylarla 34 kişilik meclis yeni bir metotla, yarısı %7 barajlı, parti listelerinden ulusal çoğunlukla sistemiyle, yarısı da tek temsilcili bölgelerden seçildi. 90 aday parti genel listelerinden yarışırken tek vekilli bölgeler için 60 parti adayıyla beraber 38 bağımsız aday yarıştı.
GO-A’da seçimlerde kişilere duyulan güven ve adayların icraat geçmişleri ideolojilerden daha fazla rol oynuyor. Partilerin ve adayların büyük kısmı RF ile entegrasyonun artması, milliyetçilik ve sosyal adalet temalarını işlediler. Bu seçim bir yerde iki yıl önce Birleşik Osetya (BO) Partisi’nden Devlet Başkanı seçilen Anatoly Bibilov ve partisi için de bir güven oylaması niteliğindeydi. Nitekim BO, 17 kişilik genel listeden 7’sini ve 17 kişilik tek bölgeden seçilenlerden, doğrudan kendi adayı ya da BO’yu destekleyeceğini açıklayan 12 vekilliği, toplamda da 19 vekil kazanarak mecliste çoğunluğu elde etti. 2014 yılındaki %45 olan desteği %35’e düştüğü halde BO’nun elde ettiği bu başarının sırrı seçim sisteminin değiştirilmesinde olsa gerek.
Bir önceki Başkan Leonid Tibilov ise tek temsilcili bölgede girdiği seçimde 31 yaşındaki Alan Gagloyev’e geçildi. Tibilov’dan önceki Başkan Eduard Kokoytı ise yurt dışında olduğundan aday olamamıştı, desteklediği adaylar ise başarılı olamadı, kendi partisi Halk Partisi ise zaten onun desteğini istemediğini seçimlerden önce açıklamıştı ve belki de bu sayede oylarını artırdı. Öte yandan komünistler onun adaylığını desteklediler. Bu belki de yıllardır siyasi arenada önemli bir yer tutan ve seçimlerden önce Abhazya’daki Rus karşıtı aday Aslan Bzhanya’nın zehirlenerek öldürüldüğünü iddia eden Kokoytı’nın popülist kariyerinin sonu demek. Tibilov’un de facto liderliğini yaptığı Nyxaş, Yeni Osetya ve Alan Birliği partileriyle seçim ittifakı kurmak istemiş ancak Aralık 2018’de seçim kanununda yapılan değişiklikler bu tür ittifakları yasaklayınca âtıl kalmıştı bu girişim.
Katılımın %66 olduğu seçimlerde oy dağılımı şu şekilde oldu: Birleşik Osetya: %35 (-%10 / 7+7, +5 dışardan destek); Halk Partisi: %22 (+%12 / 4+1); Nıxaş: %14 (+%6 / 3+1); Ulusal Birlik Partisi: %13. (-%1 / 2+1); Komünist Parti: %8 (+%4 / 1+0); Bağımsızlar: 7 (beşi BO bağlantılı, ikisi bağlantısız). 34 vekilin sadece 7’si yeniden seçilen vekiller olurken üç kadın aday da seçilmiş oldu. Meclisin ilk toplantısında BO’dan Alan Tadtaev 25 oyla Meclis Başkanı seçildi, kendi partisinden Peter Gassiev de birinci yarımcısı oldu. Diğer iki başkan yardımcısı da Ulusal Birlik Partisi Başkanı Vladimir Kelekhsaev ve Halk Partisi Başkanı Alexander Pliev oldular. Belki de en ilginç şekilde kazanan aday ise Valeriy Tegaeviç idi: Alan Zassaev ile 7. bölgeden aynı sayıda oyu aldılar ancak kânun gereği adaylığını daha önce açıklayan Tagaeviç mazbatayı aldı.
Seçimleri 15 farklı ülke ve bölgeden gelen 70 kadar uluslararası gözlemci de izledi ve seçimlerin uluslararası kriterlere uygun geçtiğine dair raporlarını sundular. Gürcistan, Azerbaycan, Baltık ülkeleri ve Batılı devletler ise bu seçimi ve sonuçlarını tanımadıklarını bildirdiler her zaman olduğu gibi…

GO-A futbol takımı, ConIfa şampiyonu
FIFA’ya üye olamayan, bağımsızlığı tanınmayan devletlerin ve devletsiz milletlerin futbol birliklerinin oluşturduğu, Dünya Çingeneleri’nden Kürdistan’a, 29’u Avrupa’dan toplam 55 üyesi olan, Bağımsız Futbol Birlikleri Konfederasyonu ConIFA’nın düzenlediği ve 114 kayıtlı gazetecinin takip ettiği ConIFA Avrupa Futbol Şampiyonası’nı GO-A milli takımı kazandı. Dağlık Karabağ’da düzenlenen şampiyonaya 12 milli takım katıldı. Finalde Batı Ermenistan’ı İbrahim Bazayev’in serbest vuruştan attığı golle 1-0 yenen GO-A takımı şampiyon olurken Abhazya ise Çamerya’yı penaltı atışları sonucunda yenerek üçüncülüğü kazandı. Takımlarımızı kutluyoruz.
Ev sahibi Dağlık Karabağ’ın (Artsakh) beşinci olduğu şampiyonaya 2018 ConIFA Dünya Kupası’nda ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapılan bir önceki Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olup turnuva öncesinde ConIFA Dünya Sıralaması’nda ikinci sırada olan KKTC takımı katılmadı. Turnuvanın Dağlık Karabağ’da yapılmasından dolayı KKTC’nin turnuvaya katılmama kararı aldığı öğrenildi.
270 gönüllünün yanı sıra, Dağlık Karabağ’da yeterli konaklama tesisi olmamasından dolayı 60 kadar aile evlerine misafir alarak destek oldular. Ayrıca turnuva şerefine posta pulları da basıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here