Zavallı Rusya!

0
18

Beslan Katliamı’nda Fatima Dzgoeva henüz 10 yaşındaydı ve 8 yaşındaki kardeşi Zalina orada yanarak yitirdi hayatını. Fatima da kafasındaki şarapnel parçası ile ağır yaralanmıştı ve 17 gün boyunca komada kalmıştı.
Beyin apsesi (meningokokal ensefalit) tanısı koyulan Fatima çok ağır bir dizi ameliyat geçirmiş ve kafatası kemik çimentosu ve titanyum levhalarla yeniden oluşturulmuştu. Ancak kendine geldiğinde Fatima konuşamıyordu ve vücudunun bir tarafı felç olmuştu. Sonra yeniden komaya girdiği zamanlar oldu. İkinci komadan sonra Almanya’daki Charité Kliniği’nde kafatasına beyinde tıkanmış yollara bağlı olarak biriken beyin-omurilik sıvısını mideye drene eden bir şant takıldı. Ancak bu şantın her yıl bakım görmesi gerekiyor ve her bir Almanya seferi yaklaşık 20.00 Euro’ya mal oluyor.
Mayıs ayında bu seyahati yapamadı Fatima ve tıkanmaya başlayan şant yüzünden beyinde sıvı birikiyor ve oluşan basınç büyük acılara sebep oluyor. Önce federal düzeyde sonra da bölgesel düzeyde devlet desteğini çekti Fatima’dan. Bugün Fatima 25 yaşında ama gördüğü zararlar yüzünden aksayan gelişimi dolayısı ile 15 yaşında gibi duruyor ve anlaşılmaz konuşmasını “çeviren” annesi Janna ve teyzesi Lana’nın inanılmaz fedakarlıklarıyla tutunuyor yaşama ve mülâkata gelen gazetecinin not defterine şunları yazıyor: “Kız yaşamak istiyor!”
Bu masraflar ailenin bütçesini çok aşıyor ve RF devletinden bu bağlamda destek almıyorlar sadece “yerlisiyle değiştirelim” demişler ancak yerli şant kullanıldığı takdirde yaşam garantisi bile veremiyorlar iyi çalışması bir yana. Daha önce, ilkin ölen kardeşi için verilen daireyi sonra da kendine verilen daireyi satarak masraflarını karşılamaya çalışmışlar ama artık kendi imkanları tükenmiş durumda. Rostov’da ilk hastaneye yatmasından bu yana insanlar da destek oldular Fatima’ya, Almanya’daki klinik bile çok özel indirim yaptı Fatima için.
Alisa Gokoeva’nın destekçilerin sanatsal fotoğraflarını çektiği “Yardım Foto Maratonu” gibi, tiyatro oyunu prömiyerleri vb. pek çok yardım toplama etkinliği, konserler düzenlendi Fatima için bunların sonuncusu Alina Kabisova’nın organize ettiği ulusal GTRK TV kanalındaki bir bağış maratonu oldu. Bu kampanya sırasında bir genç kızın yorumu düşündürücüydü: “Neden her yıl 1,800,000 rubleyi bu kızı koruyamayıp sakat kalmasına neden olan devlet karşılamıyor da bunca acı çekmiş olan yakınları toplamak zorunda kalıyorlar?”
Ancak dünya lideri olma iddiasındaki RF, kimilerine göre pasif de olsa, dahli dahi olduğu ama en azından önlemedeki ve müdahaledeki yetersizlikleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından tescillenen Beslan Katliamı’nın sakat bıraktığı bu evladına “maddi imkansızlıklar” nedeniyle yardımcı olamayacağını resmen bildirmiş durumda. Beslan’da zarar gören güvenlik görevlileri her türlü haktan sonuna kadar yararlanırlarken sivillere bu hak tanınmıyor dahası Fatima’nın engeli “Çoçukluk Engelliliği” olarak kaydedilmiş durumda: Sanki terörist saldırıdan onu koruyamayan devletinin suçu sonucu değil de doğuştan bir özürü varmış gibi!
Beslan Annelerinden Elvira Tuaeva’nın belirttiği gibi 14 yıldır “Terör Kurbanları” kanununun çıkmasını bekliyor Beslan mağdurları ve bu tür bir kanuni düzenlemenin yokluğunda devamlı tedavi görmek durumda kalan Fatima Zagoeva, Nataşa Satsayeva, Marina Duçko ve Diana Murtazovaher gibi terör kurbanları her seferinde görevlilere yalvarma durumuna düşüyorlar. Medvedev’in dediği gibi “Onlardan çok fazla var!” Ve bu durum külfetli bir düzenlemeye engel görülüyor. Peki ama neden bunca terör kurbanı var?
“Tuvalette gizlice su içtik. Militanlar orada su içtiğimizi öğrendiklerinde bir sınıfın zemininde delikler açtı ve bizi tuvalet yerine oraya götürmeye başladılar” diyor Fatima. İnsanları idrarlarını içmeye mecbur bırakan cihadist fanatikler mi daha acımasız RF mi diye sormadan edemiyor insan!

İtalya’dan bile katkıların olduğu uluslararası bir bağış kampanyası var ilgilenenler için: http://osnova.news/n/3596/
Fatima ile ilgili bir belgesel: https://www.youtube.com/watch?v=i-9h7RM97FU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here