Bir yıllık yağmur bir gecede yağdı

0
21

Düzce’de 17-18 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen etkili sağanak sonucunda meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle Akçakoca, Gölyaka ve Cumayeri ilçelerinde toplam 300 bina az hasar görürken, 75 bina ağır hasar gördü. 100 binanın ise yıkıldığı belirtildi. Selden 1687 çiftçi zarar gördü. Kaybolan 7 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı. 3 ilçe ve 24 köyü etkileyen sel ve heyelanın ardından Düzce, “Afet Bölgesi” ilan edildi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Düzce’de can ve mal kaybına neden olan sel ve heyelan felaketinde ihmal iddialarını adliyeye taşıdı. Tanal, “Genel Güvenliğin Tehlikeye Sokulması”, “Sel Ve Taşkına Sebep Olma”, “Görevi İhmal ve Kötüye Kullanma”, “Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme” iddiasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Akçakoca Belediyesi yetkilileri hakkında Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Tanal’ın suç duyurusu dilekçesinde, can ve mal kayıplarında çok ciddi ihmallerin bulunduğuna dikkat çekildi. Dilekçede, bölgeye yapılan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı’nın yapımı sırasında dere yataklarının daraltıldığı, bu yapılırken 4373 sayılı Taşkın Sulara Ve Su Baskınlarına Karşı Korunma Kanunu ve 03.05.2019 Tarih ve 30763 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine aykırı hareket edildiği aktarıldı. Dilekçede ayrıca, bölgede kanunla belirlenen önlemlerin alınmadığı, istinat duvarlarının örülmediği, dere yatağının taşma ihtimalinin hesaplanmadığı vurgulandı.
Yaşanan afet sonrasında Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Kafkas Dernekleri Federasyonu’ndan heyetler de Düzce’ye giderek inceleme ve görüşmeler yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here