Osetya’dan Haberler

0
17

”Beslan Anneleri”ne Cumhurbaşkanlığı desteği
“Beslan Anneleri”, terörist saldırının kurbanlarının anılarını devam ettirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Hibe Vakfı’nın yaklaşık 3 milyon rublelik desteğini kazandı. Beslan Okulu’ndaki trajik olayların hafızasını canlı tutmak ve terör kurbanlarına destek amacıyla kullanılacak bu fon ile terörist tehlikeyi önlemeyi amaçlayan diyalog biçimleri hakkında bilgi toplamak, sistematikleştirmek ve bilimsel ve teknik olarak işlemek planlanıyor. Bunun dışında Kuzey Osetya’dan altı proje daha toplam 15 milyon ruble tutarında Başkanlık hibesi kazandılar. Güney Osetya-Alanya (GO-A) Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Temsilciliği inisiyatifi ile İtalya’nın Floransa kentindeki Beslan’ın Çocukları Meydanı’nda da “İtalya hatırlıyor” ismiyle bir Beslan Anması gerçekleşti. Kuzey Osetya’da okul yılının başlangıcı 4 Eylül’e ertelendi. Duyarlı Osetyalılar yıllardır okulların açılışının ve Eğitim Bayramını’nın Beslan’ı anma günlerinden sonraya alınmasını talep ediyorlardı ve biz de bu konuda bir haber yapmıştık geçen yıl. Sonunda “Toplum görüşünü, özellikle bu terör eyleminde acı çekenler, onların akrabaları, dikkate almamız gerekiyor” denilerek açılışın 4 Eylül’e alındığı açıklandı. GO-A’da da daha önce bir Başkanlık Kararnamesi ile açılış 5 Eylül’e alınmıştı.

GO-A, Suriye’de bir elçilik açmayı planlıyor
GO-A Dışişleri Bakanı Dmitry Medoev, Şam’da diplomatik bir misyon kurulması için hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Ek olarak, Medoev ‘e göre, yüksek hükümet heyeti Güney Osetya ve iş temsilcileri, Ağustos-Eylül aylarında Suriye’de düzenlenecek olan 61. Şam Uluslararası Fuarı’nı ziyaret edecek. Suriye, 29 Mayıs 2018’de Güney Osetya’yı tanıyan 7. devlet olmuştu.

Putin, Gürcistan aleyhindeki yaptırımlara karşı çıktı
Putin, “Gürcistan aleyhindeki çeşitli yaptırımlara gelince, bunu Gürcü halkına saygı duyduğum için yapmayacağım” dedi. Daha önce, Devlet Duma’nın oy birliğiyle “Gürcistan’daki Rus karşıtı provokasyonlarla ilgili olası ek ekonomik önlemler alınması” teklifini kabul etmiş ve Milletvekilleri Dmitry Medvedev’den “dostça olmayan eylemlerin devamı ile bağlantılı olarak” özel ekonomik önlemler almalarını istemişlerdi. GO-A Parlementosu oybirliği ile aldığı bir kararla RF’yi Gürcülerin işlediği 1920 Oset Soykırımını tanımaya davet etmişti. Putin Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlarla birlik olup Abhaz ve Osetlere karşı zalimce davranan Gürcülerin Stalin ve Beria sayesinde bu bölgelerde hakim kılındığını hatırlatıp Gürcü otoriteleri Abhazya ve Güney Osetya halklarıyla ilişkilerini geliştirmek istiyorsa bunları unutmamaları gerektiğini belirterek “Rus karşıtı duygular sonuçta Gürcistan’a ve insanlarına zarar veriyor” diye demeç verdi ancak soykırımı tanıma kararı almadı.

Oset Kültür Günleri dizisi başladı
Bu yıl RF’deki Tula Bölgesi’ndeki “Etnopark”’ta misafirler Oset kültürü ile tanıştırılmışlardı. Buradaki gösterilerin odağında At Gösteri Ekibi vardı, Oset Ressamlar Sergisi, kültürel ve tarihi belgeseller ile bir dans ve müzik konseri de yar almıştı. Belçika ve Lüksemburg’ta gerçekleştirilen Avrupa Oset Kültür Günleri, 19 Haziran’da Brüksel’deki Rus Kültür Merkezi’ndeki Osetya ve Avrupa’nın bilimsel ve yaratıcı entelektüellerinin temsilcilerinin ve GO-A Dışişleri Bakanı Medoev’in de katıldığı, “İşbirliği Köprüleri” yuvarlak masa toplantısıyla başladı. Film galası ve yönetmenlerle söyleşiler ile Ulusal Oset Müziği Master Class”ı yapıldı. Ayrıca tarihi Beaufort Kalesi’nde bir de Oset Sanatçılar Sergisi, “9. ARV-ART” açıldı. Nina ve Sergey Savlayev, Karina Kaçmazova, Magrez Kelekhsaev, Alan Kasoyev, Lyudmila Baitsaeva, Yuri Abisalov, Viktor Tsallagov ve Vadim Pukhaev gibi ustaların eserleri sergilendi. Tarihi Chini kentinde ise bir açık hava festivali gerçekleştirildi ve Oset kültürü ve mutfağı tanıtıldı. Bu programları organize eden ve “Uluslararası Barış İnşacıları” Derneği tarafından faaliyetleri dolayısı ile “Barış Yapıcı” nişanı ile ödüllendirilen “Renaissance-Sandidzan” Derneği Başkanı Radion Puhaev kültürlerarası diyaloğun herkes için gerektiğini ve bu amaçla Eylül ayında Yunanistan’da da bir sergi açacaklarını ve Güney Osetya’da, Kültür Günleri için Avrupa’ya gelen sanatçıların burada ürettikleri eserlerden oluşan “Avrupa’ya Dair Düşünceler” sergisini planladıklarını söyledi.

Osetyalı güreşçilerin başarısı
Minsk’teki 2019 Avrupa Oyunları’nda serbest stilde Zaur Sidakov 74kg finalinde Soner Demirtaş’ı yenerek, Greko-Romen stil 67 kg’da ise Zaur Kabaloev Avrupa Şampiyonu oldular. Genç sporcularımız da geriden çok güçlü geliyorlar. Gençler Avrupa Şampiyonası’nda kadın güreşçimiz Amina Tandelova ise eşsiz bir başarı göstererek tüm turnuva boyunca tek bir puan bile vermeden 57 kg serbest stilde, erkekler 92 kg serbest stilde ise Aslanbek Sotiev şampiyon oldular. Yıldızlarda ise Kantemir Suanov serbest stil 75kg finalinde ABD’li rakibini 11-0 yenerek Dünya Şampiyonu oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here