Osetya’dan sanat haberleri

0
18

“Osetya’nın Altın Sesi” sustu
Kuzey Osetya-Alanya’nın (KO-A) vokal okulunu oluşturan, “Osetya’nın Altın Sesi” lakaplı, KO-A Halk Cumhuriyeti Halk Sanatçısı ve Rusya Federasyonu Onur Sanatçısı Maria Kotoliyeva, 13 Temmuz’da 89 yaşında vefat etti.

“Alanya’nın Taş Ejderhaları” sergisi
Vladikafkas’taki PORTAL Sanat Alanı’ndaki sergide aynı zamanda restoratör olan Canaytı Slana, bugüne kadar yüz kadar tarihi anıtta çalıştı ve aralarında REKOM Kutsal Alanı’ndaki bina ve 11 Zuar tapınağının da olduğu restorasyonlarda görev aldı. Ayrıca GO-A’daki Bayatsu civarındaki kompleksin de restorasyonunu yönetmekte. Sergide üstlendiği çalışmalara dair geçen dört yılda yaptığı çizimlerden yirmi tanesi bulunuyor, bu çizimler ve anıtlarla ilgili açıklamalar ayrıca aynı isimli bir kitapta da yayınlandı. Canaytı Slana’yı daha önce yayınladığı “Tanrı’nın Üç Göz Damlası” kitabından biliyoruz.

Taimuraz Aylarov’dan retrospektif sergi
Sanatçımızın 80. yaşı dolayısıyla KO-A Artisler Birliği Salonu’nda açılan sergide 60’lardan 80’lerin sonuna kadar gençlik dinamizmini ve optimizmini yansıtan eserleri sergilendi. Bunlar, çokluk Osetya dağlarını, gelenek göreneklerini ve insanlar arası ilişkilerle çalışma hayatını ele alan, Avrupa sanatını keşfettiği güçlü duygusal etkisi olan empresyonist eserler. Yüz kadar resmin yanı sıra kimi ağaç oyma işleri de sergilendi.

Milli şair Cusoytı Nafi’nin anıtı açıldı
İki yıl önce 93 yaşında yitirdiğimiz Oset yazar, şair, bilim adamı ve akademisyen Nafi’nin Ulusal Panteon’daki bronz anıt-heykeli heykeltıraş Alan Bekoev’in eseri, heykel 2,5 metre yükseklikteki kitap formundaki bir arka plan önüne yerleştirildi. Kitabın bir sayfasında yazarın doğduğu köy ve evi resmedilmiş diğer tarafında da şiirleri Rusça ve Osetçe dillerinde yazılmış. Panteon’da gömülecekler için nihai kararı Devlet Başkanı veriyor ve cenaze töreni, komisyon tarafından onaylanan kurallara uygun olarak ve Osetya gelenek ve göreneklerine uygun olarak yapılıyor.

Film festivallerinden…
3. Maykop Uluslararası Film Festivali’nde “Zone-X TV” grubundan Oset rejisör Spartak Lagkueva’nın “Dağların Cadısı” filmi “Halk Jürisi Ödülü”nü aldı. Grubun “Portal” filmi ayrıca Rusya Uluslararası Korku ve Aksiyon Filmleri Festivali’nde “Genç Sinemacılar” Ödülünü kazandı.
Fatima Zoloeva’nın “Terörizme Karşı Aşı” filminin galası, Kino House’da yapıldı. Film, “İslam ile teröristin özdeşleştirilmesine” eleştirel bir şekilde yaklaşıyor ve her türlü radikalizmin kökenine inilmesini savunuyor. Zoloev’in “Karşılaşma” adlı kısa filmi de “Moskova Artkin FF”’de yarıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here