Festivallerden

0
16

Kuzey Osetya-Alanya Dans Ekibi ARTHURON, 20. Uluslararası Büyükçekmece Dünya Dans Festivali’nde büyük ödülü kazandı. Art direktörleri Georgy Bestaev ve Zaurbek Maliev ile Koreograf Maya Bastaeva’nın yönetiminde dansçılarımız, izleyicilere “Simd”, “Hong Kaft”, “Düello”, “Kızlar Dansı“ ve “Dağ Dansı” gibi Oset danslarını sundular. Arthuron, ayrıca Yalova Festivali’ne de katıldı. Bir başka Dans Ekibimiz NARTI ise Rize 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali’nde büyük ödülü kazandı. Vladislav Zasseyev’in yönetimindeki ekipteki Dana Gagloeva’nın kama dansı büyük beğeni toplarken Alina Gagloeva da Festival Güzeli seçildi.
Eduard Gugkaev yönetimindeki SARMAT Gençlik Dans Ekibi ise bu yıl üst üste üçüncü kez Uluslararası Malatya Kayısı Festivali’nde, 12 dansla sahne aldı. Ekibimiz bu yıl ayrıca Arapkir ilçesinde bir solo gösteri de yaptı ve büyük beğeni topladı.
Zarina Muraşeva yönetimindeki ARFAN Halk Dansları Topluluğu, Bulgaristan’daki “Uluslararası 23. Vitoşa” Festivali’nin Büyük Ödülü’nü ve “En İyi Ulusal Kostüm” ödülünü kazandı. Bu yıl festivale Meksika, Kazakistan, Türkiye, Peru, Japonya, Bosna Hersek de dahil olmak üzere 11 ülkeden müzisyen, dansçı ve şarkıcılar katıldı.
Geçen ay İtalya’daki 65. Uluslararası Koreografik Halk Dansları Festivali’nde birincilik ödülünü kazanan, RF Halk Sanatçısı Maharbeg Pliev yönetimindeki SOGU Üniversitesi İRIŞTON Dans Ekibi de 24 Ağustos’ta CRR Konser Salonu’ndaki Alan Vakfı Osetya Kültür Günleri’nde sahne aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here