3. Oset Kültür Günü

0
8

3. Oset Kültür Günü, Alan Kültür ve Yardım Vakfı’nın Kuzey Osetya resmi kuruluşlarının işbirliği ve Bavarya Biracılık ile Fıccın Restaurant’ın sponsorluğunda 24 Ağustos günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşti. Geçen ay İtalya’daki 65. Uluslararası Koreografik Halk Dansları Festivali’nde birincilik ödülünü kazanan RF Halk Sanatçısı Maharbeg Pliev yönetimindeki İRIŞTON SOGU Dans Ekibi ile Vakfımızın gençlik dans ekibi Bars’ın yanı sıra gecede ses sanatçılarımız Hutugatı Marina ve Dauratı Edward ile Oleg Khodov yönetimindeki Devlet Filarmoni Orkestrası ve Sanat Koleji Garmon Triosu solistleri Marina Khutugova, Eduard Daurov ve Valery Tsariev ile Garmonist Soslan Kotslov sahne aldılar. Fuayede ise Türkiyeli Oset ressam ve fotoğrafçılarımız ile kuyum, kakma ustalarımızın yer aldığı bir sergi ile eski aile fotoğraflardan derleme bir sergi düzenlendi ve yemek kültürümüzün tanıtımı yapılıp tadımlarımız misafirle sunuldu.
Gecede, Tamerlan Kambolov’un “Osetler, Tarihin Dönüm Noktaları” kitabının sunumu da yapıldı. G.V. Çoçiev’in Türkçeye çevirdiği gençlere yönelik bu temel kitabın 1000 nüshası, KO-A Milletler Bakanlığı tarafından Oset diasporamıza bağışlandı. Dünya Osetlerinin hişteri kabul edilen Ştır Nıhaş Başkanı Kuçiti Ruslan; Güney Osetya Cumhuriyeti / Alanya Devleti Dışilişkiler Bakanı Dmitry Medoyev; KO-A Milletler Bakanı Tsutsutı Aslan; RF İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov ile Kafkas Diasporasının temsilcileri ve GO-A Türkiye Temsilcisi Kanukuatı Remzi Yıldırım misafirler arasındaydı.
3. Oset Kültür Günleri kapsamında ayrıca, Uluslararası Oset Birası BEGENI Yarışması Türkiye Seçmesi yapıldı. Yarışmada katılımcılar sadece geleneksel tariflerle bira yapmıyor aynı zamanda geleneksel yemeklerimizi de yaparak tanıtıyorlar. Bu yıl, Türkiye Oset diasporamızdan 5 yarışmacının yer aldığı yarışmada önceden Osetya’dan İstanbul’a gönderilen malzemelerden hazırlanan geleneksel ulusal içkimiz olan BEGENI’ler yarıştı. Yarışma Jürisi başkanı Bavarya Biracılıktan Zarina Ortabaeva, “Yarışma sırasında, diasporanın temsilcileri bize yaklaştı ve Oset birası için ayrıntılı bir tarif içeren bir video hazırlamamızı istediler çünkü Türkiye’deki hemen hemen her Oset evinde yemek kültürümüz devam etse de maalesef bira yapma becerisi kaybolmuş durumda” dedi. Bu yıl eylül ayı boyunca Osetya’da bölgesel finaller de yapılacak ve tüm bölgelerin ve diasporaların birincileri 4 Ekim tarihindeki finalde son bir kez yarışacaklar. Altı yıldır uluslararası nitelik kazanan yarışmanın 9. finalinde Türkiye Diasporasını temsil etme hakkı kazanan Türkiye seçmesi birincisi Khudakatı Nihal’i tebrik ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here