“Gürcistan NATO’ya katılabilir”

0
10

Eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Gürcistan makamlarının “Abhazya ve Güney Osetya’sız” NATO ittifakına katılmayı düşünmesi gerektiğine inanıyor. Bölgesel çatışmaların çözülmüş olması NATO’ya katılma kriterlerinden biri. Ancak, Tiflis’in Ağustos 2008’de Tskhinval’e karşı silahlı saldırısından sonra Abhazya ve Güney Osetya, Rusya’nın ve diğer bazı ülkelerin tanıdığı bağımsızlıklarını kazanmışlardı.
Tiflis’teki bir konuşmada Rasmussen, “Eğer Gürcistan NATO’nun gelecekteki bir üyesi olacaksa, demokratik reformlara devam etmeli, yolsuzlukla mücadele etmeli, ifade özgürlüğü sağlamalı ve azınlıkları korumalı… Abhazya ve Güney Osetya’sız NATO üyeliğinin sizin için kabul edilebilir olup olmayacağını tartışmaya başlamalısınız. Bu kararı almak Gürcistan’a kalmış, sonrasında kararın NATO’ya bildirmeli ve cevabı beklemelisiniz.” dedi.
Muhalefet partisi “Avrupalı Gürcistan” temsilcisi Otar Kakhidze, Rasmussen’in önerisini tartışmaya değer buldu ve yetkililerin bu konuyu dikkate alması gerektiğini açıkladı. Aynı zamanda, meclis çoğunluğunun lideri Gia Volsky ise bunun oldukça karmaşık bir konu olduğunu söyledi: “Tartışılması gereken konular var. Genel bir uzlaşma gerekli; ne biz, ne de ülkedeki başka bir siyasi güç bu bölgeleri terk edemez.” Volsky, Gürcistan’ın herhangi bir uluslararası kuruma kabul edilmesinin NATO dahil uluslararası toplum tarafından tanınan sınırlar içinde gerçekleşmesi gerektiğine inandığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here