Alanika Sanat Sempozyumu

0
12

11 yıldır kesintisiz gerçekleştirilen çağdaş sanatın Kafkasya’daki amiral gemisi Alanika Uluslararası Sanat Sempozyumu, 2018 yılında finansal zorluklar nedeniyle iptal edilmişti. Bu yıl eylül ayı boyunca süren 12. sempozyumda Vladikafkas, Nalçik, Mahaçkale, Grozni, Moskova, Novosibirsk, Voronej, Perm, Azerbaycan, Ukrayna ve Litvanya’dan 30’dan fazla sanatçının eserleri yer aldı.
“Geriye, Geleceğe Bak!” başlıklı sempozyumun küratörü Rusya Federasyonu Ulusal Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (UÇSM) deneysel programlar bölümünü yöneten ve 2007’deki “Visual Acoustics” sergisi ile yaratıcı küratörlük ödülünü kazanmış olan Vitaly Patsyukov idi.
Alanika Projesi’nin yöneticisi ve UÇSM’nin Kuzey Kafkasya şubesi başkanı olan Galina Tebieva, halk geleneklerinin imgeleri ve maddi biçimlerinin modern sanat süreciyle ilişkilerini ele alan “Geriye, Geleceğe Bak!” temasını şöyle açıklıyor: “Asıl sorun geleneklerin korunmasıdır. Gelenek, Kafkas ulusları arasındaki ilişkilerin, bütün kültürünün temelini oluşturan esastır. Gelenek, çoğu zaman muhafazakar ve çağın gerçeklerine uygun olmayan bazı yasalara dönüşüyor. Geleneklerin korunması da gerekiyor öte yandan. Yeni teknolojilerle, yeni bir etikle, yeni bir ekolojiyle tamamlanan realitemizin yeni koşullarında yaşamaya devam etmesi için, bu gelenekleri gelecekte kurmak istiyoruz.”
Tsmiti köyünün kule kompleksinde Çeçen sanatçı Zaur Tsugaev’in ışık performansı ile açılan sempozyumda, Kuzey Osetya Ulusal Müzesi ve UÇSM’nin Kuzey Kafkasya Şubesinin sergi salonlarında yer alan geniş çaplı sergilerin yanı sıra izleyiciyle sempozyuma katılan sanatçıların geleneksel yaratıcı buluşmaları, ustalık sınıfları, Dmitry Tsvetkov’un “Hasat Festivali” adlı bir kostüm gösterisi ve Alanika deneyimini “Alanika’ya ilk defa katıldım, çok ilginçti. Yüzlerce yaratıcı, yetenekli, duyarlı insanın halkının kültürü ve kaderine olan ilgisine şahit oldum ve ben Alanya halkından çok etkilendim” şeklinde aktaran Rusya Yeni Caz akımının öncülerinden ünlü ritm sazcı Vladimir Tarasov’un akustik performansı gibi özel etkinlikler yer aldı. Artık bir Alanika klasiği olan bölgenin geleneksel ve bağımsız müziklerinin sunulduğu akustik konser de bu yıl Bulat Halilov liderliğinde organize edildi ve Jrpjej (Post-geleneksel Çerkes müzigi), Hava Khamzatova (Çeçen indie folk), Bzu (elektronik neoklasik) ve Tamu Berozty (geleneksel Oset müziği) sahne aldılar.
Farid Rasulov’un tahta oymaları, Moskova’dan Alla Urban’ın metal panelleri üzerinde çapraz dikişlerle oluşturduğu eserler bir yana Khoşta’nın ünlü “Deli Çoban” şiirine atıfta bulun Leonid Tishkov’un bir eseri dikkat çekiyor. Şiirde çoban buluta ayak basar ve “uçup gider”. Sanatçı için, bulut yaşamın matrisi olur, göbek kordonu gibi dünyayı ve havayı birbirine bağlayabilir. Şiir bulutu bir tür uçan makineye dönüşür ve ona giren kahraman artık düşemez, sadece yükselir. Tishkov bu eseri Beslan anmalarında göğe salınan “ince bir hafıza bağı ile sonsuza kadar bizi o meleklere bağlayan” beyaz balonlardan esinle yaptığını belirtmiş bir söyleşisinde.
Sempozyuma Kafkasyalı sanatçılar da katılıyor. Geleneklerin yaşatılıp yine de taze bir geleceğe duyulan özlem Çeçen sanatçı Zaur Tsugaev’in kadim sülale kulelerini aydınlattığı enstalasyonun ana temasıydı. Modern ışık sistemleri eskinin kültürel kodlarının altını çizmede kullanılmış.
Nalçikli Milana Khalilova da çağdaş sanat dilini geleneksel keçe üretimiyle birleştiren eserler üretmiş. Seramik eserlerini müzede yeniden kurduğu atölyesi içinde sergileyen Oset Valery Baytsaev, eserlerini atölyesinin içinden nesnelerle birlikte sunarak atölyesini ve onu dolduran nesneleri bir natürmorta dönüştürüyor ve sanatçının hayatının kendisi bir eser haline geliyor. Osetyalı heykeltraş Kazbek Tedeev de ünlü heykeltıraş Alexei Tsoraev’in atından düşen binici temalı eserini yeniden yorumlayarak sanat alanında da geçmişe selam duran bir eser yaratmış. Marina Fomenko’nun içgüdülerimize seslenen ekoloji temalı eserleri de oldukça dikkat çekici ve yenilikçi eserler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here