Uluslararası BEGENI Finali

0
11

4 Ekim tarihinde Valdikafkas’ta yapılan Uluslararası BEGENI Finali’ni Güney Osetya-Alanya’dan (GO-A) Rita Kozayeva kazandı. 3. Oset Kültür Günleri kapsamında Uluslararası Oset Birası BEGENI Yarışması Türkiye seçmesini kazanarak Türkiye Osetlerini temsil eden katılan Khudakatı Nihal ile GO-A, Fransa, Belçika, Samara, St. Petersburg birincileri olmak üzere toplam 21 bölge/ülke birincisi yarıştılar.
Bavaria Biracılık ile Kuzey Osetya Kültür Bakanlığı ve FARN Geleneksel Milli Kültür Merkezi sponsorluğunda düzenlenen Oset Yüksek Konseyi Başkanı Kuçitı Ruslan, KO-A Devlet Başkanı Bitardı Vyacheslav ile bakanlarında bulunduğu yarışmanın birincisi GO-A’lı Rita Kozaeva oldu. İkincilik Karina Bolotaeva (Kirovsky Bölgesi) ve Zina Tsomaeva (CBD) tarafından paylaşılırken üçüncülük ise üç yarışmacı tarafından paylaşıldı: Irina Tebieva (Belçika), Inna Dzukaeva Kapandı (Vladikafkas Banliyö Bölgesi) ve Lyudmila Godzoeva (Mozdok Bölgesi).
Nart Destanlarının sadece Oset versiyonunda da anlatıldığı üzere Nartı Şatana’nın Xuımællæg (şerbetçi otu) ve Jad (malt) tanelerini yiyip kendinden geçen bir kuşu gözlemleyip icat ettiği ve sonrasında Nartların ve Osetlerin tüm şölenlerin ve duaların eşlikçisi olan ulusal içkimiz Begenı yapma becerilerinin yanı sıra yarışmacılar ulusal yemeklerimizi hazırlama yeteneklerini de gösterdiler. Yarışmanın yapıldığı Kuzey Osetya Devlet Akademik Tiyatrosu meydanında yöresel çiftçi ve zanaatkarların sergileri de açıldı ve türlü konserler ve dans gösterileri sunuldu izleyicilere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here