Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Ben biliyordum, bugüne kadar bir faydasını görmedim” diyen veliler bile olabiliyor

Kayseri-Pınarbaşı Hilmiye Köyü doğumlu, 21 yıllık öğretmen Yılmaz Tokmak ile internet üzerinden anadili eğitimi üzerine konuştuk. Anadili Adigeceyi ailesinden öğrendiğini belirten Tokmak, Kayseri-Talas’ta çalıştığı okulda sadece 2018-19 eğitim-öğretim yılında bir Adigece seçmeli ders sınıfı olduğunu, bu yıl öğrenci sayısı azaldığı için sınıf açılmadığını vurguluyor.

-Aileler neden çocuklarının seçmeli ders olarak anadili tercih etmesini istemiyorlar?
-Bu dersi gereksiz gören aileler var. Sınavlara etkisi olmadığı için veliler sadece ana ders denilen Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisine ait seçmeli dersleri tercih ediyorlar. Yanlış anlaşılmasından çekinen veliler de olabiliyor. “Ben biliyordum, bugüne kadar bir faydasını görmedim” diyen veliler bile olabiliyor.
-Seçmeli ders başvuru süreci konusunda yöntem önerileriniz neler?
-Çalıştığım okulun yöntemi iyi bence. Seçmeli derslerin yazılı olduğu bir form velilere gönderiliyor, veliler de seçimlerini yaparak formu imzalıyorlar ve okula teslim ediyorlar.

-Anadili sınıfı açılmasında ilçe milli eğitim ya da okul yöneticileri tarafından çıkarılan zorluklar var mı?
-İlçe milli eğitimi veya okul idaresinden hiç zorluk çıkaran olmadı. Okulumuzun fiziki şartı (sınıf) uygun olmadığı halde bu sınıfın açılabilmesi için okul içinde yer ayarlandı. Okulumuzun konferans salonunda derslerimizi işledik.

-Ders kitabı ve yardımcı ders kitabı, görsel-işitsel malzeme temininde sıkıntı yaşadınız mı?
-MEB onaylı ders kitaplarını kullandık. Önemli bir sıkıntımız olmadı.

-Çift dilli / çok dilli eğitimin bir eğitimci olarak sizce avantaj/dezavantajları neler?
-Kesinlikle dezavantajlı olacağına inanmıyorum. Avantajları… Bence zekâyı geliştirir. Diğer dilleri daha kolay öğrenir insan. Dilini bildikleri toplumlarda kendilerini daha rahat hissederler. Çift dil bilen bireyler diğer dillere daha saygılıdır.

-Jıneps okurlarına zaman ayırdığınız için çok teşekkürler…

Yazarın Diğer Yazıları

‘Tüm diller yaşasın istiyorum, tüm dillere saygı duyuyorum’

Sakarya Kafkas Kültür Derneği’nin yeni binasında buluşuyoruz. Aileden başlıyoruz söyleşiye, Abazaca eğitmenliğiyle devam ediyoruz. Çalışmalarıyla, dil sorunlarına ilişkin görüşleriyle, elbette Abhazya’yla ve geleceğe dair...

Sakarya’nın ilk kültür derneği

Kuruluşunun 55. yılı vesilesiyle ziyaret ettiğimiz Sakarya Kafkas Kültür Derneği’nin yönetim kurulu başkanı Orhan Sarı ile görüştük. -Nice yıllara diyoruz. -Çok teşekkürler.   -Bize derneğin kuruluşundan, tarihçesinden...

И Адэжь Хэку зыгъэзэжахэр

Косовэ щІыналъэм щыщу цІыхуи 101-рэ, псори зэхэту адыгэ унагъуэ 22-рэ хъууэ, 1998 гъэм Адыгэ Хэкум Iэпхъуэжауэ щытащ. КъэмыкІуэжу Косовэ къинауэ щытыгъа цІыху 23-ри иужькІэ...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img