Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Sonsuzluk çarkı

Sonsuzluk çarkı, birçok eski Hıristiyan medeniyetini buluşturan antik bir semboldür. Ona ayrıca güneşin sembolü de diyorlar. Karmaşık ve çok unsurlu bu sembolün gök gürültücü tekerlekli görüntüsü ilk olarak güneşle bağlantıyı simgeledi. Tekerlek, güneş yolunu sembolize eden bir figür; sonsuzluğa hareketi, diyalektiği ifade ediyor. Dönen tekerlekte hareket kendini tekrarlıyor. Tekerlek güneşin kapısının işaretidir. Tekerleklerin takvim projeksiyonları vardı.

Çember, birliğin ve sonsuzluğun temel sembolü, mutlaklığın ve mükemmelliğin işaretidir.

Hıristiyanlıkta eski bir işaret olan çember, mükemmellik ve sonsuzluk fikrini birleştiren karmaşık bir sembol olarak diğer geometrik şekillerden üstündür.Çember çizgisi ne başlangıcı ne de sonu olan, üzerindeki tüm noktaların karşılığına sahip tek
hattır. Çemberin merkezi, sonsuz uzay zamanının kaynağıdır. Sonsuzluk fikirlerini ifade
etmek için en sık kullanılan figürlerden biridir; çünkü sembolik olarak sürekli kendine geri dönüş anlamına gelir.
İvan Aleksandroviç Gonçarov’un ‘Enkaz’ adlı romanındaki sembolik görüntüleri hatırlayalım.
Herkese bu romanı tekrar okumasını tavsiye ederim. Hint filmlerinde bu sembol sık sık görülür. Ateşin de sembolü olan işarete çok eski sunaklarda, mabet kapılarında ve Lezgi çöreğinde de rastlıyoruz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img