Soykırım inkârcılığının kilometre taşları

0
650

Ünlü Ermeni tarihçi, yazar olan ve yazdıkları Türkçeye en çok çevrilen Prof. Vahakn N. Dadrian’ın farklı zamanlarda yazdığı makalelerden oluşan kitap Belge Yayınları’ndan çıktı.

“Ermeni Soykırımı’nın İnkârında Anahtar Unsurlar”ı Atilla Tuygan İngilizceden çevirdi, önsözünü Taner Akçam yazdı.

Kitap, Ermeni araştırmacı Prof. Vahakn N. Dadrian’ın, değişik dönemlerde Ermeni Soykırımı’nın inkârı konusunda kaleme aldığı, her biri farklı bir konu ve bağlam içinde yazılmış olan bir dizi makaleden oluşuyor.

Tanıtım yazısından

“…Makaleleri okuyunca yapacağınız ilk gözlem, inkâr için ileri sürülen tezlerin zaman içinde nasıl değiştiğidir. İnkârın temeli politik tercih olduğu için, tezler değişebilir hatta birbirleriyle çelişebilirler; önemli olan sonuçta ‘1915’de yaşanan bir soykırım değildir,’ demiş olmaktır.

Bu nedenle Dadrian’ın uğraştığı yıllardaki inkârcılık ile günümüzdeki inkârcılık arasında önemli farklar vardır. Mamigonian’ın ve Gasparyan’ın makaleleri siyaset ile inkâr arasındaki ilişkiyi ve inkâr konusunda yapılan tartışmaların geldiği noktayı göstermek amacıyla kitaba sonsöz yerine eklenmiştir.

Dadrian’ın soykırımın inkârı konusunda yazdığı makaleler ve orada dile getirdiği görüşler aynı zamanda Ermeni Soykırımı konusunda yapılan araştırmaların kat ettiği mesafeyi de göstermektedir…
Taner Akçam”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz