‘55 Kader’

0
104

Tarihçi Saida Vozba, savaşı yaşayan 55 kişinin hikâyesini tek bir kitapta topladı.
Abhazya Kurtuluş Savaşı döneminin çocukları tarafından anlatılan 55 öyküden oluşan derleme Abhazya Devlet Üniversitesi (AGU) tarafından yayınlandı.
AGU Uluslararası İlişkiler Tarih ve Teori Bölümü doçenti, AbİGİ Kaynak Araştırmaları Bölümü Başkanı Saida Vozba kitap üzerinde çalışmaya başladığında çocukların deneyiminin gerçek bir hikâye olarak kabul edilip edilmeyeceğini merak ettiğini belirtti.
Yazar, “Bu kitabı savaştan sağ kurtulan tüm çocuklara ithaf ediyorum. Yıllar boyunca pek çok çocuğun hayat hikâyesini dinledim. Bu bana sürekli çocukların dünyaya nasıl baktığını hatırlatıyor” dedi.
Kitap, savaşın çocuklar ve gençler üzerindeki tesirlerini, henüz çok genç olanların savaşa nasıl dahil olduğunu ve savaştan nasıl etkilendiklerini anlatıyor.
Kitap üzerinde çalışırken “sözlü tarih” yöntemini kullanan Vozba, “Sözlü tarih, sıradan insanların hikâyeleri aracılığıyla geçmişe dokunmamızı sağlayan canlı bir tarihtir. Geçmişi değerlendirmek için yeni yollar sağlar, ancak aynı zamanda kendi metodolojisine göre çalışır, bu da onu diğer disiplinlerden farklı kılar. Sözlü tarihin ana özü ‘tarihteki insan’dır” dedi. (www.abaza.org)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here