Abhaz Milli Parkı ve Uluslararası Okçuluk Turnuvası

0
11

Resmi açılışının yakın zamanda planlandığı, özel çaba ve yatırım ile Abhazya’ya kazandırılacak olan olağanüstü bir tesis: Abhaz Milli Parkı – Apsnı. İlk adımı, 29 Eylül 2020’de düzenlenen Uluslararası Okçuluk Turnuvası’yla Gudauta’nın Mgudzırhuada bölgesinde inşaatı halen süren milli parkın spor sahasında gerçekleştirildi.
Turnuva, iki yıl önce kurulan ve geleneksel sporcuların, okçuların oluşturduğu gönüllü, küçük-orta yaş grubu dahil olmak üzere Afırhı Okçuluk Kulübü’nün katılımıyla yapıldı.
Kaybolmanın eşiğinde olan, aynı zamanda folklorik değerler içeren Abhaz okçuluğu, ok yapımı, üretimi ve uygulaması konusunda büyük ilerleme kaydederken bu milli park, demircilik, dokumacılık, tahta oymacılığı, kuyumculuk gibi özel sanat ve zanaat alanlarına da dokunacak atölyeler kurmakta. Büyük kütüphanesiyle, amfitiyatrosuyla, müzesiyle, değişik spor aktivitelerinin yapıldığı spor sahalarıyla, kapalı ve açık tiyatro salonuyla, büyük bir otobüs terminali gişeleriyle, diaspora köşesi ve müzik folkloruyla, daha pek çok köşenin hazırlanma aşamasında olduğu bu büyük milli park, Abhaz halkının önemli folklorik ve kültürel değerlerini yansıtmayı planlıyor.
Geleneksel Abhaz okçuluğunu hayata tekrar kazandıran önemli Abhaz sanatçı, Adigey Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Batal Djopua turnuvaya büyük katkılar sağlamıştır. Bu milli park pek çok geleneksel sporcunun, sanatçının buluşacağı turnuvalar, festivallerle gelecekte Abhazya’nın tanınması için de kültür ve sanat anlamında önemli bir merkez ve adres olacaktır. Tüm bunlar gerçekleşirken kuşaklara aktarılması konusunda da adımlar atılacaktır. Abhaz halkına ait tüm çalışmalar, arşivler halinde korunacaktır. Özellikle yaz ve kış turizminde turistik gezilerin yapılmasında bir tanıtım beldesi olmaya da hak kazanacaktır. Tüm bu uygulama alanları, atölyeleriyle bunları uygulamak isteyen kişilere de açık olacaktır. Yani Abhaz Milli Parkı tüm kuşaklara kapısını açacak, Kuzey Kafkasya’yı buraya taşıyacak önemli adımları bize sağlayacaktır.
Bu bağlamda, ilki gerçekleştirilen Okçuluk Turnuvası’nda Kuzey Kafkasya’dan katılımlar oldu ve Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nden Abhaz-Gürcü savaşı sırasında gazi olan Ahmet Kuşha birinciliği bu müsabakada kazandı. 30’un üzerinde sporcunun yer aldığı turnuvada çeşitli madalyalar ve kupalar verildi; ilerleyen zamanlarda kupa ve madalyaların yanı sıra Abhazya’yı tanıtan önemli hediyelerin sunulacağı da belirtildi.

Haber: Doç. Dr. Dıjın Çurey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here