Onur belgeleri sahiplerini buldu

0
18

Beslan Faciası ile ilgili Türkiye’de yapılan çalışmalar için verilen onur belgeleri sahiplerini buldu.
Kuzey Osetya-Alanya Devlet Başkanı Bitartı Vyaçeslav ve Milliyetler Bakanı Tsutsitı Aslan’ın imzalarını taşıyan, “Beslan konusunda Türkiye’de yapılan çalışmalar için” verilen onur belgeleri (Kadı Gıhæt) Türkiye’deki kardeşlerine sunuldu. Ödül sahipleri Alan Vakfı adına Başkan Sadrettin Kuşoğlu, Poyrazlı Köyü adına muhtar Tsoriti Hüseyin Şahingöz, Boyalık Köyü adına muhtar Ælbegatı Ercan Kılıç, Karabacak Köyü adına Boliatı Kenan Daştan ve Yozgat Valisi Ziya Polat’a Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Danışmanı Aleksandr Sotniçenko ve Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (Rossotrudniçestvo) Türkiye Temsilciliği Başkan Yardımcısı Roman Penkin tarafından sunuldu.
Vali Polat, Sputnik’e yaptığı açıklamada “Bu harika insanlar birbirine sıkı sıkıya kenetlenmişler ve atalarının kültür ve gelenekleri ile bağlarını kaybetmiyorlar. Beslan’daki saldırı haberini bu kadar acı ile karşılaşmaları ve ardından ölenlerin anısına köylerinde anıt dikmeleri, hiçbir lafa gerek olmadan ne kadar onurlu insanlar olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
Poyrazlı’yı da ziyaret eden heyet, RF’nin Ankara Büyükelçiliği adına anıta bir çelenk bıraktı. Poyrazlı’da misafirler için geniş katılımlı bir yemek de verildi. Bu konu ile ilgili olarak İrışton TV’de bir haber de yayınlandı.
Bu vesile ile fikir babalığı ve dizaynını yaptığım ve daha sonra Alan Vakfı’nın Ankara Temsilciliği’ni de üstlenen, OsetAnkara girişiminden ve Poyrazlı köyünden soydaşlarımızla, 2004 yılında Beslan Faciası’nda yitirdiğimiz her bir çocuğumuz adına 186 ağaç ile oluşturduğumuz, Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Poyrazlı Köyü’ndeki Beslæn Melekleri Anıt-Korusu’nun ve Beslæn Hayrat Bahçesi’nin ve bunlardan ilham alarak Alan Vakfı öncülüğünde Oset köylerimizde tüm soydaşlarımızın katılımı ile oluşturulan Beslæn Hatıra Ormanları’nın ve PORTAL Sanat Ortamı’nın Anıt-Koru içerisinde inşa ettiği Beslæn Melekleri Anıt-Çeşmesi’nin sadece atavatanımız Osetya ve diasporadaki bizler arasındaki bağları güçlendirmekle kalmayıp Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki dostluk bağlarının güçlenmesine de vesile olması beni şahsen çok mutlu ediyor. Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here