‘Stavropol Bölgesi’ndeki Abazalar’

0
15

Stavropol Bölgesi Abazalarının kamu kuruluşu “Abaza”nın organize ettiği “Stavropol Bölgesi’ndeki Abazalar” adlı belgesel film bu yılın sonunda gösterime girmeye hazırlanıyor.
“Abaza” Başkanı ve Dünya Abaza Kongresi (DAK) üyesi Armida Çagua, film tanıtımının aralık ortası için planlandığını ancak pandemi nedeniyle internet üzerinden yapılacağını söyledi. Tanıtımdan sonra film YouTube’da izlenebilecek.
Çagua yeni filmin, Stavropol Bölgesi’nin; Stavropol, Kislovodsk, Nevinnomissk, Koçubeevskiy ve dağ etekleri bölgelerinden Abazaların yaşamına adandığını söyledi. Bugün bu bölgelerde 4 binden fazla Abaza yaşıyor.
Çagua “Bu film, Abazaların nasıl yaşadıkları, ne yaptıkları, gelenek ve göreneklerini korumayı nasıl başardıkları, ritüellerini nasıl gerçekleştirdikleri ve anadillerini nasıl korudukları, bölgelerinin gelişimine ne gibi katkılar yaptıkları hakkında” dedi.
Filmin çekimleri 65 Abaza ailenin yaşadığı dağ eteğindeki Podkumok köyünde ve Stavropol’de yapıldı. Film iki dilde gösterime girecek: Rusça ve Abazaca.
(www.abaza.org)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here