Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

WEF: ‘Tam eşitlik için 132 yıl gerek’

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ‘Küresel Cinsiyet Uçurumu’ raporu çarpıcı gerçeği gözler önüne serdi. 

2020’deki raporda, tam cinsiyet eşitliğine ulaşmanın 99,5 yıl alacağını öngörülürken, bu yılın verilerine göre, 132 yıla daha ihtiyaç olduğunu belirtildi. 

Rapora göre; salgın dönemi, tecritler vb. durumlar mevcut cinsiyet farklılıklarını asimetrik olarak şiddetlendirdi. 

Örneğin, kapanmalardan etkilenen sektörlerde patronlar tarafından önce kadınlar gözden çıkarıldı.  

Cinsiyetler arası uçurumun en az olduğu ülkeler sırasıyla İzlanda, Finlandiya ve Norveç oldu. Afganistan, Pakistan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ise son sırada yer aldı. 

146 ülkeden oluşan listede Türkiye, 124. sırada. 

  

“Açığı kapatmanın en hızlı yolu, eğitimden geçiyor” 

Raporda 4 sosyal alt alan ele alınıyor: Ekonomi, eğitim, sağlık ve politika. Açığı kapatmanın en hızlı yolu ise eğitimden geçiyor. 

Beklendiği gibi, cinsiyetler arasındaki farklılıklar söz konusu olduğunda, dünyanın bölgeleri arasında büyük farklılıklar var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa burada önde. Bu iki bölgede tam pariteye ulaşmak için sırasıyla 59 ve 60 yıl geçmesi gerekiyor. 

Ölçeğin alt ucunda, erkeklerin ve kadınların sırasıyla 197 ve 115 yılda eşit olacağı tahmin edilen Güney Asya ve Ortadoğu yer alıyor. 

Yazarın Diğer Yazıları

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Açlık ve yoksulluk sınırında vahim tablo

TÜRK-İŞ’in açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının nisan ayı sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img