Image
86

Abhazya'da Yabancılara Konut Satışı Tasarısı Moratoryumda Reddedildi

Abhazya Parlamentosu “Yabancılara Mülk Satışı” ile ilgili kanun tasarısını, yapılan moratoryumda oyladı.

 

Abhazya Parlamentosu “Yabancılara Mülk Satışı” ile ilgili kanun tasarısını, yapılan moratoryumda oyladı. Oylamadan önce Sergey Şamba’nın, parlamentoya sunduğu bu tasarıyı geri çektiği bildirilirken, 33 milletvekilinin katıldığı oylamada, 15 milletvekilinin tasarıya red oyu kullandığı, 10 milletvekilinin evet oyu kullandığı, 5 milletvekilinin çekimser kaldığı, 3 milletvekilinin ise oylamaya katılmadığı belirtildi.

Oylamayla ilgili görüş belirten milletvekillerinden Almas Capua, yabancılara mülk satışıyla ilgili kanunda büyük yasal boşluklar olduğunu söylerken, milletvekili Batal Kobakhia bu aşamada yabancılara mülk satışına izin veren bir yasa çıkarmanın imkansız olduğunu belirterek, "Yabancılara gayrimenkul satışı sorununu başlatan bir grup milletvekili düşünmelidir ki, yüzde sekseni yoksulluk sınırının altında yaşayan küçük ülkemizde haksız rekabete yol açacak olan bu girişim insanımızı daha da yoksullaştıracaktır…” dedi.

Parlamento binasında toplantı devam ederken, oylama sonucunu merak eden vatandaşlar da parlamento önünde birikmeye başlamışlardı. Kararı bekleyenler herhangi bir çağrı ya da organizasyonla değil, kendi kişisel inisiyatifleriyle orada olduklarını belirtirken, tasarıyla ilgili görüşlerini de dile getirdiler.

Akademisyen Timur Açugba, Abhazya'da yabancılara gayrimenkul satın alanların bir süre sonra ülke vatandaşı da olacaklarını ve ülkenin kaderini belirleyeceklerini, bunun Abhaz etnik kimliğinin korunmasına engel olacağını, yasanın kabulünün ülke egemenliğini tehdit edeceğini söyleyerek, "Biz Abhazya devletini korumak istiyorsak, prensip olarak gayrimenkul konusuna hiç girmemeliyiz. Ben parlamenterlerimizin bu yasaya olur vermekle kendi siyasi intiharlarını hazırlayacaklarını bildiklerini düşünüyorum” dedi.

Tarihi Bilimler Doktoru Valery Bigvava farklı düşünüyor ve sadece iş adamlarına işle ilgili kullanılmak üzere emlak satılabileceğini söylüyordu. Katılımcılardan Lavrik Fetoğlu ise "Meclis oturumunda bu konunun tüm yönleriyle ele alınmasını bir ilerleme olarak görüyorum. Bu bize sadece bugün değil, yarın da gündeme gelecek böyle nasıl titizlikle ele alınarak karar verileceğini gösteriyor” dedi.

Kaynak: altinpost.org

(Kaynak: Sputnik Apsny)

YORUMLAYIN

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

600 karakter kaldı

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner