Image
2014 Şubat

Circassia Belgesel Filmi

Fransız sinemacı Vincent moon (gerçek adı Mathieu Saura-1979) yeni sanat formları ve dünya kültürleri üzerine çalışmalarıyla biliniyor.

. Fotograftan kısa filme geniş bir yelpazede ürünler veriyor. Dünyanın müzikal formlarını keşfetmeye adamış  bir sinemacı. Pek çok ünlü müzisyenin konser kayıtlarının yanı sıra Dünyanın değişik bölgelerindeki otantik  müziğin izini sürüyor.

   Vinsecent moon, 2012 de Çerkesya adlı bir belgesel film çekti,gazeteci Halel Bolat’ın klavuzluğunda. Çerkes müziğinin otantik versiyonlarını doğal ortamında kaydetti. Derinden gelen şıçepşıne sesiyle başlıyor, usul usul tarihin derinliklerindeki fotografların arasında Çerkes kültürünün yaşayan efsanelerinden  Ğuçe Zamudindir şıçepşıneyi çalıp soyleyen.

 Zaman durmuş sanki, ovalarda atlar, atların peşinde çobanlar;agır aksak bir cekiç, bir balta sesi; ustanın ellerinde agaç, sanata dönüşüyor,sanat sese. Ustalar Neğuç Aslan, Mışe Anzor,Zubeyr Eyvaz, Guçe zamudin.

 Pkheçıçın sesi göğe yükseliyor, ona eşlik eden ise bir kadın; kadın teleferikte,teleferik salına salına muziğe yol oluyor. Belkide filmin en büyük süprizi yıllar sonra Bjemiy'i görmek: Otantik çerkes müzik aletleriyle harmanladıkları  müzik yıllar önce kalbimizi fet etmişti. şimdi onları gormenin sevincine karışarak akıyor film. Sözlerden çok müziğin aktığı,zamanında  kısa ve öz açıklamalarıyla insana dinginlik veren bir çalışma olmuş Circassia .

 Vincent Moon, Çerkes müziğinin otantik formlarına ulaşmak için Ustaların klavuzluğunda, şıçepşııne,pkheçıç kamıl gibi  müzik aletlerinin izinde sesleri arıyor.Sözden çok müziğin klavuzluğunda akan film, seslerden melodilere, melodilerden söze; iş şarkılarından toplumsal sorunlara uzanana makamları duyuruyor.

  Filmi internet üzerinden bu linkten izlenebilir https://www.youtube.com/watch?v=H4-uac64x3A

 Çurmıt sebahattin