Image
2018 Mart

Çoğul İstanbul Medyası ‘Öteki’lerin aynası oldu

İstanbul’un farklı dil, inanç ve kültürlerini temsil eden topluluk medyalarını konu alan ‘Çoğul İstanbul Medyası’ sergisi, 10 yayından biri Jıneps'ti

Açık Toplum Vakfı, Anadolu Kültür ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle İstanbul’da Kültürel Çeşitliliğin Sivil Toplum Aktörlerini Güçlendirme ve Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Bilmez koordinatörlüğünde düzenlenen ‘Çoğul İstanbul Medyası’ sergisi, 23 Şubat’ta Tophane’deki Tütün Deposu’nda açıldı.
Çoğul medyalardan içerik örneklerine, toplulukların yayıncılık faaliyetlerinin tarihsel gelişimine, basın üzerindeki politikaların topluluk medyalarına etkilerine dek geniş bir tarihsel ve toplumsal çerçeve sunmayı amaçlayan sergide, toplam 62 yayın sergileniyor. Bunların içinden Dersim Gazetesi, Boşnak Dünyası, Apoyevmatini, Gor, Jıneps, Miras, Jamanak, Nûbiha, Şalom ve Ogni isimli yayınlara ise odaklanılıyor. 
18 Mart’a kadar açık kalacak olan serginin koordinatörü Prof. Dr. Bülent Bilmez, Jıneps’e serginin hazırlık ve uygulama sürecini anlattı.
 

“Cumhuriyet dönemindeki kuraklaşmayı ve 1980’den sonraki çölleşmeyi göstermeye çalıştık”

İstanbul’un farklı dil, inanç ve kültürlerini temsil eden topluluk medyalarından örnekleri konu alan “Çoğul İstanbul Medyası” sergisi, 23 Şubat’ta Tophane’deki Tütün Deposu’nda açıldı. Koordinatörlüğünü İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Bülent Bilmez’in yaptığı projenin araştırma ekibi Burcu Yılmaz Gündüz, Bülent Bilmez, Elif Yıldız, Emre Tansu Keten, Gül Hür ve Zeynep Yeşim Gökçe’den oluşuyor. Serginin tasarımında ve uygulamasında ise Ahmet Özgüner, Bilal Yılmaz, Aret Bedikyan ve Emre Tansu Keten yer alıyor. Açık Toplum Vakfı, Anadolu Kültür ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle İstanbul’da Kültürel Çeşitliliğin Sivil Toplum Aktörlerini Güçlendirme ve Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında gerçekleştirilen sergi kapsamında İstanbul’da 1990’dan bugüne çeşitli kültürel grupların yayımladığı gazete ve dergiler inceleniyor. 
Serginin koordinatörü Prof. Dr. Bülent Bilmez ile serginin hazırlık ve uygulama sürecini konuştuk.
 
 
Devamını okumak için lütfen gazetenize abone olunuz...