Dosya Konuları

Türkler, Kürtler ve diğerleri…

Kürt ve Türk dışındaki halkları hiçe sayan konferans bize öğretti ki, Cumhuriyetle birlikte doğan Türk ırkçılığı, karşıtı Kürt ırkçılığını yarattı ve Kürt milliyetçileri için de ‘hedefe giden yolda her şey mubah’ Anzor Keref*

01 Şubat 2007, Perşembe

Demokrasi ve Açılım...

“Circassian Academy” nin üç üyesi, Demokrasi İçin Çerkes Girişimi Çalışma Grubu üyelerine 2 Ocak günü Kafkas Vakfı’nda üç sunum gerçekleştirdi. Zeynel Abidin BESLENEY: Diaspora Toplumu ve Diaspora Siyaseti Setenay Nil DOĞAN: Çerkeslerin Kimlik Algısı ve Devletle İlişkileri Murat PAPŞU: Türklüğün Tanımı ve Sınırları / Vatandaşlık ve Milliyet Arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

01 Ocak 2010, Cuma

Açık Mektup

Aydınlara, Yazarlara, Sanatçılara ve Demokratik Kitle Örgütlerine, Halkımızı Damgalamaya Çalışanları Şikayet Ediyorum.

01 Ocak 2007, Pazartesi

Biz Kimiz? Kimlerle Birliğiz?

Çerkes kavramı, 16. yy’a kadar tüm Kafkas Halkları için kullanılan bir ÜST KİMLİK idi. Ayrışım, Rusya Devleti’nin politiklarıyla bu zamandan sonra başladı. Amacı Kafkas halklarının birliğinin yaratacağı tehlikeyi bertaraf etmek idi. 1864 Sürgünü ile Osmanlı topraklarına dağılan halklara yine yabancılar ÇERKES dediler. Diasporada 1990’lara gelinceye kadar da Çerkes kavramı Kafkasyalılar’ın ÜST KİMLİĞİ olarak kaldı. Osmanlı’da kurulan örgütlenmelerdeki Çerkes kelimesi yine bir ÜST KİMLİK tanımlamasıydı.

01 Ocak 2006, Pazar

Adıgey Cumhuriyeti (Adıge Respublike)(II)

1864 Faciası, Katliam, Deportasyon (Ülke dışına atılma) ve Nüfus durumu

01 Nisan 2007, Pazar

Tercih Yapmak Zorunda Değiliz

NE ASKERİ DEMOKRASİ, NE DE “MOLLA DEMOKRASİSİ”

01 Nisan 2006, Cumartesi

Çerkes Halkının Talepleri Konusunda Hal ve Gidiş

Erhan Hapae’nin 1977 de Yamçı’da yayınlanan BELKİ DAHA şiiri hepimizin hafızasında taptaze duruyor.

01 Mart 2011, Salı

Analiz; Abhazya'nın Özgürlük Ateşi

Ardzınba ve Sırtımızdaki Hançer “Tanrı tüm halkları özgür, mutlu ve müreffeh kılsın, Abhazları da unutmasın.” Böyle dua edebilen bir halkın lideriydi Vladislav Ardzınba.

01 Mart 2010, Pazartesi

Hapi Cevdet’in Garip Yaklaşımına Garip Bir Eleştiri

“Büyük bir uygarlık kendi içinden yok edilmedikçe fethedilemez” (W.Durant) Rusya Devleti soykırıma uğrattığı Kafkas Halklarını bir daha ayağa kalkamayacak duruma getirmek için hep ciddi politikalar içinde olmuştur. Bu uğurda soykırıma uğratılan halkların aydın ve yöneticilerini de bir şekilde amacına alet etmeyi başarmışlardır. “Parçala, böl ve yönet” ana fikri ile hareket ederken, ezilen halkların yanında olması doğası gereği olan Sosyalizm’i ve kendine “Sosyalist” diyen aydınları bile kullanmış ve kullanmaktadır.

01 Mart 2007, Perşembe

Çeçen Kampları Yeniden Gündemde

Uzunyayla.com emektarlarının, olumlu adımlarına Çeçen Kampları’nı gündeme taşıyarak bir yenisini daha eklemiş olması, tüm duyarlı çevrelerce umutla karşılanmaktadır. Çalışmalarına katkı sunmak amacıyla kendilerine ulaştırılan "Çeçen Kampları Dosyası", kamplar konusunda çalışmaları olan gönüllülerin ve hukukçuların gözetiminde dönemin kamp yetkililerinin de görüş ve onayıyla 2005’de hazırlanmıştı.

01 Mart 2007, Perşembe

Çerkes Ulusal Sorunu Üzerine Görüşler -2

Dibi tutuşmuş yanarken başına geleceği anlamayan üstteki ,gülmekteymiş.( Çeçen atasözü) Anzor Keref’in geçen sayımızda ilk bölümünü yayınladığımız yazısının ikinci ve son kısmını da, bu sayımızda siz sayın okuyucularımıza sunuyoruz.

01 Mart 2006, Çarşamba

Kimlik / Aidiyet: Bir Bakış

Mağdur olanız biz şimdiki yaşamda ve eşit yaşamda fırsatı ele geçirip mağdur eden olmayı planlamayız. Planlayanlar varsa onlar “biz” in içinde yoktur zaten.

01 Mart 2006, Çarşamba

İsrail

Kendi yaşamları sıkıntılı ve tarihin zulmünden geçmiş bu sıkıntılı halk, son altmış yıldır Filistin halkına zulmediyor şimdi. Tam da bu nedenle kendi halkına da zulmediyor. Çünkü başkasına zulmetmenin bir bedeli vardır ve o bedeli kendi halkın da öder.

01 Haziran 2010, Salı

Özeleştiri

Merkezi Plan (sosyalizm)’a güvenim sarsıldı. Bu tanrısal yetki, bir kişi veya bir politbüronun elinde olmamalıydı çünkü yanlış bilme ihtimalleri vardı.

01 Ağustos 2007, Çarşamba