Dosya Konuları

Çerkes Ulusal Sorunu Üzerine Görüşler -2

Dibi tutuşmuş yanarken başına geleceği anlamayan üstteki ,gülmekteymiş.( Çeçen atasözü) Anzor Keref’in geçen sayımızda ilk bölümünü yayınladığımız yazısının ikinci ve son kısmını da, bu sayımızda siz sayın okuyucularımıza sunuyoruz.

01 Mart 2006, Çarşamba

Kimlik / Aidiyet: Bir Bakış

Mağdur olanız biz şimdiki yaşamda ve eşit yaşamda fırsatı ele geçirip mağdur eden olmayı planlamayız. Planlayanlar varsa onlar “biz” in içinde yoktur zaten.

01 Mart 2006, Çarşamba

İsrail

Kendi yaşamları sıkıntılı ve tarihin zulmünden geçmiş bu sıkıntılı halk, son altmış yıldır Filistin halkına zulmediyor şimdi. Tam da bu nedenle kendi halkına da zulmediyor. Çünkü başkasına zulmetmenin bir bedeli vardır ve o bedeli kendi halkın da öder.

01 Haziran 2010, Salı

Özeleştiri

Merkezi Plan (sosyalizm)’a güvenim sarsıldı. Bu tanrısal yetki, bir kişi veya bir politbüronun elinde olmamalıydı çünkü yanlış bilme ihtimalleri vardı.

01 Ağustos 2007, Çarşamba

Çifte Vatandaşlık

Yaşadığımız coğrafyada siyasi otorite yıllarca tanımadığı etnik kimliğe kültürünü yaşatması-yaşatıyor gibi yapması- için dernek kurma izni verdi.

01 Aralık 2005, Perşembe

Kaygı Veren Tezler

keref_y@yahoo.com Kaf-Fed yayın organı olan Nart, görüşlerinin tamamına katılmasak da “bize ait” bir organizasyonun yayını olduğundan ilk günden beri abonesi olduğumuz, desteklediğimiz bir dergimizdir.

01 Ağustos 2007, Çarşamba

Bu Ülke İçin Canımızı Verirken Türkçe Bilmiyorduk

Bizim köyden giden 35 gençten sadece 3 kişi dönmüş 93 harbinden. Zaten o günlerde bütün köy 40-50 hane idi Bu Ülke İçin Canımızı Verirken Türkçe Bilmiyorduk, Şimdi Anadilimizi Bilmiyoruz Oğuz Berk

01 Aralık 2009, Salı

Çerkeslerin CHP “açılımı”

CHP ile ilişkilerde nereye kadar!.. Genelde yakındığımız bir konudur; Çerkesler olarak siyasetin içinde yeterince yer almadığımız, yerine göre de siyaseti iyi bilenlerce “kullanıldığımız”.

01 Eylül 2009, Salı

Biz Kimiz; Bu Ülke Kimin?

Kim olduğumuz ve bu ülkenin kime ait olduğu sorunu, kesinlikle zor yanıtlanan ve üzerinde asla uzlaşılamayan bir konudur.

01 Ocak 2009, Perşembe

Tüm Dünyada 150 Milyondan Fazla İnsan Abhazya’nın Bağımsızlığını Tanıyor

UNPO (Temsil Edilemeyen Milliyetler ve Halklar Örgütü) Genel Başkanı Ledum Mitee: "Biz tüm dünyada 150 milyondan fazla insanı temsil ediyoruz. Belki resmi devletler sizi tanımıyor ama 69 değişik ülkede yaşayan bizler, Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyoruz. Artık dünyanın dört bir tarafında dostlarınız var." Jade Cemre Erciyes (sosyolog, sosyal-istatistik uzmanı, araştırmacı yazar) jadecemre@yahoo.com

01 Temmuz 2007, Pazar

“Tuccar Terzi”den “Tuccar Doktor”a…

Aslında bu yazım dün bitmişti. Ancak, 16 Şubat tarihli Radikal gazetesini okuyunca bir şeyler ekleme gereğini hissettim. Gazete haklı ve duyarlı olarak kocaman bir başlık atmıştı:

01 Mayıs 2007, Salı

Önceliklerimiz ve Temel Prensiplerimiz Ne Olmalıdır?

Yazışmalar birbirimizi anlamamızı sağlamıyor. Nerede hata yaptığımızı sorguluyorken, kendimizi doğru anlatamadığımız kararına vardık. Birileri bir türlü ne olduğumuzu ve ne yapmaya çalıştığımızı hala anlayamadılar. Kabahati kendimizde buluyor ve kendimizi anlatamadığımızı düşünerek, böyle bir garip yazıyı kaleme alıyoruz.

01 Nisan 2007, Pazar

Gürcistan ve Kafkasya

Gürcüler çok şeyle gurur duyan bir halk. En büyük gururlarından biri de “Kafkasyalı” olmak gibi geldi bana. Her ne kadar kendilerini “İber” olarak niteleseler de, Kafkas kültürünün herşeyine sahiplenmekteler. Gürcistan resmi ideologları, tüm Kafkas halklarının başta müzik, dans ve giysilerini, sonra yemeklerini vs. alıp, birer Gürcüce isim takınca, kaynağı ‘Gürcüleştirmiş’ oluyorlar. Ellerindeki Hristiyanlık kozuyla da, bunu mikro emperyalist ideallerinin aracı haline sokmuşlar.

19 Eylül 2013, Perşembe

Çerkes Diasporasında Yaşanan Bülünme Sürecine

Binlerce yıl aynı topraklarda yan yana yaşamış, birbirleriyle ilişki içinde olmuş Kuzey Kafkasya halkları olan Adige, Abhaz, Oset, Çeçen ve Dağıstanlılar, bundan 146 yıl önce yine acı bir kaderin sonunda topraklarını terk ederek zorunlu olarak Orta Doğu, Anadolu ve Trakya’daki Osmanlı topraklarına yerleştiler.

01 Ocak 2010, Cuma