Dosya Konuları

Adıgey Cumhuriyeti (Adıge Respublike)(II)

1864 Faciası, Katliam, Deportasyon (Ülke dışına atılma) ve Nüfus durumu

01 Nisan 2007, Pazar

Tercih Yapmak Zorunda Değiliz

NE ASKERİ DEMOKRASİ, NE DE “MOLLA DEMOKRASİSİ”

01 Nisan 2006, Cumartesi

Çerkes Halkının Talepleri Konusunda Hal ve Gidiş

Erhan Hapae’nin 1977 de Yamçı’da yayınlanan BELKİ DAHA şiiri hepimizin hafızasında taptaze duruyor.

01 Mart 2011, Salı

Analiz; Abhazya'nın Özgürlük Ateşi

Ardzınba ve Sırtımızdaki Hançer “Tanrı tüm halkları özgür, mutlu ve müreffeh kılsın, Abhazları da unutmasın.” Böyle dua edebilen bir halkın lideriydi Vladislav Ardzınba.

01 Mart 2010, Pazartesi

Hapi Cevdet’in Garip Yaklaşımına Garip Bir Eleştiri

“Büyük bir uygarlık kendi içinden yok edilmedikçe fethedilemez” (W.Durant) Rusya Devleti soykırıma uğrattığı Kafkas Halklarını bir daha ayağa kalkamayacak duruma getirmek için hep ciddi politikalar içinde olmuştur. Bu uğurda soykırıma uğratılan halkların aydın ve yöneticilerini de bir şekilde amacına alet etmeyi başarmışlardır. “Parçala, böl ve yönet” ana fikri ile hareket ederken, ezilen halkların yanında olması doğası gereği olan Sosyalizm’i ve kendine “Sosyalist” diyen aydınları bile kullanmış ve kullanmaktadır.

01 Mart 2007, Perşembe

Çeçen Kampları Yeniden Gündemde

Uzunyayla.com emektarlarının, olumlu adımlarına Çeçen Kampları’nı gündeme taşıyarak bir yenisini daha eklemiş olması, tüm duyarlı çevrelerce umutla karşılanmaktadır. Çalışmalarına katkı sunmak amacıyla kendilerine ulaştırılan "Çeçen Kampları Dosyası", kamplar konusunda çalışmaları olan gönüllülerin ve hukukçuların gözetiminde dönemin kamp yetkililerinin de görüş ve onayıyla 2005’de hazırlanmıştı.

01 Mart 2007, Perşembe

Çerkes Ulusal Sorunu Üzerine Görüşler -2

Dibi tutuşmuş yanarken başına geleceği anlamayan üstteki ,gülmekteymiş.( Çeçen atasözü) Anzor Keref’in geçen sayımızda ilk bölümünü yayınladığımız yazısının ikinci ve son kısmını da, bu sayımızda siz sayın okuyucularımıza sunuyoruz.

01 Mart 2006, Çarşamba

Kimlik / Aidiyet: Bir Bakış

Mağdur olanız biz şimdiki yaşamda ve eşit yaşamda fırsatı ele geçirip mağdur eden olmayı planlamayız. Planlayanlar varsa onlar “biz” in içinde yoktur zaten.

01 Mart 2006, Çarşamba

İsrail

Kendi yaşamları sıkıntılı ve tarihin zulmünden geçmiş bu sıkıntılı halk, son altmış yıldır Filistin halkına zulmediyor şimdi. Tam da bu nedenle kendi halkına da zulmediyor. Çünkü başkasına zulmetmenin bir bedeli vardır ve o bedeli kendi halkın da öder.

01 Haziran 2010, Salı

Özeleştiri

Merkezi Plan (sosyalizm)’a güvenim sarsıldı. Bu tanrısal yetki, bir kişi veya bir politbüronun elinde olmamalıydı çünkü yanlış bilme ihtimalleri vardı.

01 Ağustos 2007, Çarşamba

Çifte Vatandaşlık

Yaşadığımız coğrafyada siyasi otorite yıllarca tanımadığı etnik kimliğe kültürünü yaşatması-yaşatıyor gibi yapması- için dernek kurma izni verdi.

01 Aralık 2005, Perşembe

Kaygı Veren Tezler

[email protected] Kaf-Fed yayın organı olan Nart, görüşlerinin tamamına katılmasak da “bize ait” bir organizasyonun yayını olduğundan ilk günden beri abonesi olduğumuz, desteklediğimiz bir dergimizdir.

01 Ağustos 2007, Çarşamba

Bu Ülke İçin Canımızı Verirken Türkçe Bilmiyorduk

Bizim köyden giden 35 gençten sadece 3 kişi dönmüş 93 harbinden. Zaten o günlerde bütün köy 40-50 hane idi Bu Ülke İçin Canımızı Verirken Türkçe Bilmiyorduk, Şimdi Anadilimizi Bilmiyoruz Oğuz Berk

01 Aralık 2009, Salı

Çerkeslerin CHP “açılımı”

CHP ile ilişkilerde nereye kadar!.. Genelde yakındığımız bir konudur; Çerkesler olarak siyasetin içinde yeterince yer almadığımız, yerine göre de siyaseti iyi bilenlerce “kullanıldığımız”.

01 Eylül 2009, Salı