Image

Fransızca-Abhazca(Apsuaca) Sözlük

Michel Malherbe’in hazırladığı Fransızca-Abhazca(Apsuaca) sözlük, Fransa’nın seçkin yayınevlerinden L’Harmattan tarafından basıldı ve 22 Euro'dan satışa sunuldu.

Michel Malherbe’in hazırladığı Fransızca-Abhazca(Apsuaca) sözlük, Fransa’nın seçkin yayınevlerinden L’Harmattan tarafından basıldı ve 22 Euro'dan satışa sunuldu. Sözlük, Abhaz (Apsua) dilinin eşsizliğinin betimlenmesiyle başlıyor. En sık kullanılan sözcük ve terimleri içeriyor. Abhazya’nın kısa bir tanıtımına (yüzölçümü, yeri, nüfusu) ve tarihçesine de sözlükte yer verilmiş. Kısa tarihçede ise ilk Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzinba’nın siyasi faaliyetine, Abhazya Kurtuluş Savaşı’na, Abhazya’nın bağımsızlığının 2008’de Rusya tarafından tanınmasına özel bir önem gösterilmiş.

Yazar Malherbe, bu sözlüğü hazırlama nedeni olarak Altın Post efsanesinde Kolkhida olarak geçen bugünkü Abhazya coğrafyasının, dillere destan güzelliğine ve zenginliğine duyduğu hayranlıkla açıklarken, dilin ruhun ve kültürün bir yansıması olduğunu ve ötekinin diline ilgi göstermesi halinde iki kişinin yakınlaşabileceğini söylüyor.

Malherbe ve asistanları (Maria Kaltenbah-Şevçova ve Erik Kaltenbah), sözlüğün hazırlanmasında, internetteki kaynakların yanı sıra Vyaçeslav Çirikba’nın bilimsel çalışmalarından da yararlanmışlar. Yazarlar, sözlüğü Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba’ya hediye ederken “(bu sözlük) yarın Fransa’ya giden bir Abhaz(Apsua) turistin ya da Abhazya’da Dubois de Montperreux’nün izinden yürüyen bir Fransız turistin, “Mışibziya” (Abhazca(Apsuaca) merhaba) diyebilmesi ve “bienvenu” (Fransızca hoş geldiniz) cevabını duyabilmesi için hazırlandı” açıklaması yaptılar.

Kaynak: Apsnypress

YORUMLAYIN

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

600 karakter kaldı

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner