Haberler

Адыгэ Республикэм дэгушІуагъэх

Адыгэ Республикэр загъэпсыгъэр илъэс 26-рэ зэрэхъугъэм фэгъэхьыгъэ мэфэкІ зэхахьэхэр чъэпыогъум иапэрэ тхьамафэ бэу къызэкІэлъыкІуагъэх. ХьэкІэ лъапІэу республикэм къеблэгъагъэхэм хэхэс адыгэхэр бэу ахэтыгъэх. Куп ин хъухэу тилъэпкъэгъухэр Иорданием, Тыркуем, Израиль къикІыгъэх. Къэралыгъо филармонием щыкІогъэ зэІукІэ иным ахэр хэлэжьагъэх, къэлэ шъхьаІэу Мы

01 Kasım 2017, Çarşamba

“Yukarıdan emir”le yasaklama

Kabardey-Balkar’daki Çerkesler otuz yıldan fazla süredir, 1779’daki yedi aylık savaşta can veren Çerkesleri anmak için Psıhurey köyü yakınında toplanıyordu. Yedi ay süren bu mücadele, Kafkas-Rus Savaşı’nın evrelerinden biriydi.

01 Kasım 2017, Çarşamba

DERNEKLERDEN-Kasım 2017

Eskişehir, Balıkesir, İnegöl ve Düzce’deki dernekler genel kurul toplantılarını yaparak yeni yönetim kurullarını belirledi.

01 Kasım 2017, Çarşamba

Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı’ndan duyurular

Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı’ndan duyurular

01 Kasım 2017, Çarşamba

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti-Geçici Oturum İzni

Rusya Federasyonu (RF), Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde “Geçici Oturum İzni” (3 yıllık) alabilmek için başvuru sırasında gereken belgeler ve yapılması gereken işlemler aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

01 Kasım 2017, Çarşamba

Başkan adayı Navalny’nin Kafkasya’ya vaadleri

Rusya Federasyonu devlet başkanlığına aday olan avukat, aktivist ve siyasetçi Alexey Navalny’nin Kafkasya’ya dair programını araştıran Caucasion Knot haber ajansı on maddelik bir çalışma yayınladı.

01 Kasım 2017, Çarşamba

Katalonya bağımsızlık ilan etti

İspanya’nın Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

01 Kasım 2017, Çarşamba

Değerli abonelerimiz

Gazeteniz Jıneps yeni yıla yenilenmiş web sitesi ile daha bir umutlu merhaba dedi. Arşiv yükleme ve düzenleme çalışmaları devam eden sitede, işleyiş sırasında önümüze çıkan sorunları gidererek ilerlemeye çalışıyoruz.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Cinayet ve istismar vakalarında artış

Türkiye’de kadın cinayetleri artış göstermeye devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı rapora göre, kadın cinayetleri sayısı bir önceki yıla göre %25 artarak 409 oldu.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Anadil Eğitimi, Anadilde Eğitim

06.10.2017 tarihinde yazıp dostlarıma bilgisini ilettiğim “Kültür Merkezi”nin, Konya ili Ilgın ilçesi İhsaniye köyünde yapılacak açılışına katıldım. Açılış gününden bir gün önce, cumartesi günü, yüksek hızlı trenle Gebze’den Konya’ya geçtim. Tren garında ağabeyim ve kız kardeşim karşıladı. Köyden haber geldiğini, orada beklendiğimizi ve dayılarımın akşam için hazırlık yaptıklarını söylediler. Konya’dan İhsaniye köyüne doğru yola koyulduk…

01 Ocak 2018, Pazartesi

Seni özleyeceğiz Yaşar Bağ

Köy Enstitüsü mezunu olan sağlık memuru Yaşar Bağ ve hemşire okulu mezunu olan köy ebesi Hatice Zorlu 1952 yılında Merzifon’da evlenip iki çocuk sahibi olmuşlardı. Ancak Yaşar Bağ peşinden koştuğu okuma öğrenme aşkı ile önce Gazi Eğitim Enstitüsü’ne ardından da görev yerine gittiği için aile uzun zaman birlikte olamamıştı.

01 Ocak 2018, Pazartesi

OHAL ve KHK Raporu

Hak ve Adalet Platformu’nun hazırladığı, OHAL ve KHK mağduriyetlerini imceleyen rapora göre, mağdurlar en fazla ekonomik sorunlarla ve sosyal dışlanmayla yüz yüze kalıyor.

01 Ocak 2018, Pazartesi

“Unutmuyoruz, Susmuyoruz”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Komisyonu’nun düzenlediği panelde, Maraş’ın münferit bir olay olmadığına ve Maraş Katliamı’nın Türkiye rejiminin karakteristiğini ortaya koyduğuna dikkat çekildi.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Sosyal medya saldırganlığı: “Siper ardından” ateş etmek

Kanal B’de Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı (KAFDAV) Başkanı Muhittin Ünal’ın KAFDAV ve KAFDAV Yayınları ile Kurtuluş Savaşında Çerkesler başlıklı iki ayrı program kaydından alıntılanarak oluşturulan bir belgesel yayınlandı. Yayından cımbızlanan bir cümle, sosyal medyada hakaretamiz ifadelerle eleştirildi. Tarık Topçu’nun “DÖRT YANIMIZ PUŞT ZULASI...” başlıklı yazısının altında yer alan, Muhittin Ünal’a yönelik hakaret ve küfür söylemleri sosyal medyada adeta bir linç kampanyasına dönüştü.

01 Ocak 2018, Pazartesi