Haberler

50. yıla nostaljik kutlama

Kayseri Kafkas Derneği’nin 50. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Nostalji Gecesi”, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

01 Mart 2018, Perşembe

“Diller yaşama dönsün”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Komisyonu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan dilbilimci Necmiye Alpay, Türkiye’de anadil konusunda çeşitli dönemlerde adımlar atıldığını; ancak tekrardan dil üzerinde korku imparatorluğu yaratıldığını söyledi.

01 Mart 2018, Perşembe

İran Çerkesleri

İran Üniversitesi Kafkasya Araştırmaları Enstitüsü’nde Kıdemli Araştırmacı olan siyaset bilimci Hamed Hazemzade, Caucasus Times haber sitesi için İran Çerkesleri ile ilgili bir makale yazdı ve dil bilen Çerkesleri bölgede araştırma yapmaya davet etti.

01 Mart 2018, Perşembe

“Müzik Gecesi”

Eskişehir Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen ‘Müzik Gecesi’ dernek binasındaki salonda gerçekleştirildi.

01 Mart 2018, Perşembe

Müzik Dili Konuştu

Abhazya’nın başkenti Sohum’da 1 Mart 2018 tarihinde “Halk Müziği Enstrümanları ve Orkestraları” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirildi.

01 Mart 2018, Perşembe

“Seyirci” kimlikler - Ferhat Kentel

Geçtiğimiz günlerde bir gazetenin muhabiri kamusal alanda, sokaklarda, gündelik hayatta karşımıza çıkan şiddet olaylarına neden “seyirci” kaldığımızı “sosyolojik” olarak da soruşturmak üzere hazırladığı haber için benim de yorumumu istedi. Sokak ortasında sevgililerini, karılarını, nişanlılarını ya da hiçbir şeyi olmasa da sadece göz koyduğu için “malı” olarak gördüğü kadınları döven erkeklere, memurlarını döven faşistlere vs. neden müdahale etmediğimize dair ben de dilim döndüğünce şunları ifade ettim…

10 Ocak 2018, Çarşamba

“Dil varsa varız, yoksa yokuz”

Röp. : Serap Canbek - Yaşar Güven - A. Kadir Polat. Kayalar Memduhiye köyünde Kayalar Abhaz Kültür Derneği Başkanı Erdinç Atile (Ateyba) ve Muharrem Öztekin (Pasaniya) ile görüştük.

10 Ocak 2018, Çarşamba

“Unutmuyoruz, Susmuyoruz”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Komisyonu’nun düzenlediği panelde, Maraş’ın münferit bir olay olmadığına ve Maraş Katliamı’nın Türkiye rejiminin karakteristiğini ortaya koyduğuna dikkat çekildi.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Sosyal medya saldırganlığı: “Siper ardından” ateş etmek

Kanal B’de Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı (KAFDAV) Başkanı Muhittin Ünal’ın KAFDAV ve KAFDAV Yayınları ile Kurtuluş Savaşında Çerkesler başlıklı iki ayrı program kaydından alıntılanarak oluşturulan bir belgesel yayınlandı. Yayından cımbızlanan bir cümle, sosyal medyada hakaretamiz ifadelerle eleştirildi. Tarık Topçu’nun “DÖRT YANIMIZ PUŞT ZULASI...” başlıklı yazısının altında yer alan, Muhittin Ünal’a yönelik hakaret ve küfür söylemleri sosyal medyada adeta bir linç kampanyasına dönüştü.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Anadil Eğitimi, Anadilde Eğitim

06.10.2017 tarihinde yazıp dostlarıma bilgisini ilettiğim “Kültür Merkezi”nin, Konya ili Ilgın ilçesi İhsaniye köyünde yapılacak açılışına katıldım. Açılış gününden bir gün önce, cumartesi günü, yüksek hızlı trenle Gebze’den Konya’ya geçtim. Tren garında ağabeyim ve kız kardeşim karşıladı. Köyden haber geldiğini, orada beklendiğimizi ve dayılarımın akşam için hazırlık yaptıklarını söylediler. Konya’dan İhsaniye köyüne doğru yola koyulduk…

01 Ocak 2018, Pazartesi

Seni özleyeceğiz Yaşar Bağ

Köy Enstitüsü mezunu olan sağlık memuru Yaşar Bağ ve hemşire okulu mezunu olan köy ebesi Hatice Zorlu 1952 yılında Merzifon’da evlenip iki çocuk sahibi olmuşlardı. Ancak Yaşar Bağ peşinden koştuğu okuma öğrenme aşkı ile önce Gazi Eğitim Enstitüsü’ne ardından da görev yerine gittiği için aile uzun zaman birlikte olamamıştı.

01 Ocak 2018, Pazartesi

OHAL ve KHK Raporu

Hak ve Adalet Platformu’nun hazırladığı, OHAL ve KHK mağduriyetlerini imceleyen rapora göre, mağdurlar en fazla ekonomik sorunlarla ve sosyal dışlanmayla yüz yüze kalıyor.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Değerli abonelerimiz

Gazeteniz Jıneps yeni yıla yenilenmiş web sitesi ile daha bir umutlu merhaba dedi. Arşiv yükleme ve düzenleme çalışmaları devam eden sitede, işleyiş sırasında önümüze çıkan sorunları gidererek ilerlemeye çalışıyoruz.

01 Ocak 2018, Pazartesi

TARİHTE BU AY

10 Ocak Gazeteciler Günü 13-14 Ocak Abhazya Yeni Yıl 24 Ocak 1517 Mısır, Osmanlılar tarafından zapt edildi. Mısır Kölemen Devleti sona erdi

01 Ocak 2018, Pazartesi