Image
2016 Aralık

Hasta Siempre/Güle güle FİDEL

Elli yıldan uzun süredir kapitalizme kafa tutan efsane lider Fidel Castro yaşamını yitirdi

90 yaşında hayata veda eden Fidel Castro’nun Havana’daki Devrim Meydanı’nda düzenlenen veda törenine, farklı ülkelerden gelen kitleler ve ülke liderleri dahil 1 milyon kişi katıldı. Törende Küba bayrakları, Fidel ve Raul Castro ile Che Guevara’nın resimleri taşındı. Yüz binlerce kişi sık sık “Çok yaşa devrim” ve “Ben Fidel’im” diye slogan attı.
Törende konuşan ve sık sık alkışlanan Küba Devlet Başkanı Raul Castro şunları söyledi: “Fidel’in prensipleri ve sözleri bu alanda yeniden yankılanıyor. ABD’nin baskıları karşısında Fidel’in, devrimin ve Küba bayrağının arkasında onurlu bir halk vardı. Fidel’in dediği gibi gençlik geleceğini ellerinde tutuyor. Burada Fidel’in önünde mücadeleyi sürdüreceğimize ant içiyoruz.”
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise, “Küba’nın Fidel’i bize sosyalizm yolunun güllerle kaplı olmadığını gösterdi. Fidel, tüm dünyada bağımsızlık, özgürlük ve onur için yapılan mücadelelere ilham verdi” dedi.
Göreve geldiğinden bu yana Fidel Castro’yla yakın ilişkileriyle bilinen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da efsanevi lideri “O, bu dünyadaki misyonunu tamamlamanın ötesine geçti. Çok az hayat bu kadar tam, bu kadar parlaktır. Bu dünyadan ele geçirilemeden göçtü” sözleriyle andı.
‘Küba’yı yeniden halkına veren lider’ olarak tanınan Fidel Castro, 1976-2008 yılları arasında devlet başkanı olarak Küba’yı yönetmiş, 2008’de devlet başkanlığını kardeşi Raul Castro’ya devretmişti.
Küba devriminin efsane lideri Fidel Castro 90 yaşında yaşamını yitirdi. Castro, 600 kez suikast girişiminin hedefi olmuştu.
Fidel Castro, 13 Ağustos 1926 tarihinde Küba’nın Mayari şehrinde doğdu. Aşçı bir annenin çocuğu olan Castro, Hristiyan Katolik okulunda eğitim gördü. 1945 yılında Havana Üniversitesi’ne girdi. Burada hukuk eğitimi aldı. Bu sırada iktidarda bulunan Flugencio Batista ülkeyi sıkıyönetimle idare etmekteydi. Fidel Castro mevcut hükümeti devirmek için yaklaşık 200 kişilik bir gerilla grubu oluşturdu. 
1957 yılında Santiage De Cuba’daki Moncada askeri kışlasına saldırarak çok sayıda silah ve mühimmatı ele geçirdi. Fakat gönderilen destek kuvvetleriyle Castro’nun grubundakilerin tamamına yakını öldürüldü. Fidel Castro bu çarpışmada esir düştü. 15 yıllık bir hapis cezasına çarptırılarak hapishaneye götürüldü. Ancak 1 yılın ardından General Batista tarafından ilan edilen genel bir af ile serbest kaldı. Castro devrim fikirlerinden vazgeçmeyerek Meksika’ya gitti.
Burada yeniden kendine bir örgüt kurdu. Aynı zamanda büyük devrimcilerden biri olan Che Guevera ile tanışarak yakın bir dostluk kurdu. Zamanla halkın da büyük desteğini kazanan Castro, 1 Ocak 1959’da Flugencio Batista rejimini devirdi. Kendisini yeni Küba ülkesinin lideri ilan etti. İlk işi toprak reformu yapmak oldu. Bu karar özellikle ABD tarafından büyük tepkiyle karşılandı. 31 Ocak 1961 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Küba’ya amborgo koydu. Ticaretinin büyük bir kısmını şeker ticaretinden kazanan bu ülke ürünlerini dönemin bir diğer önemli aktörü Sovyetler Birliği’ne satmaya başladı.
Bunun üzerine ABD, Castro’yu iktidardan indirmek için Küba’yı deniz ablukasına alarak Domuzlar Körfezi Çıkarması’nı başlattı. Bu olay Amerika ve Sovyet Rusya arasında neredeyse bir nükleer savaşa sebep oluyordu. 
Gerilim ablukanın kaldırılmasıyla son buldu. Fakat CIA tarafından Fidel Castro’ya yönelik yüzlerce suikast girişiminde bulunuldu. Ancak hepsinde de başarısız olundu. Fidel Castro Küba’yı yarım asır boyunca yönetti. Sağlık sorunlarının artmasının ardından, görevi 2008 yılında en çok güvendiği isme, kardeşi Raul Castro’ya devretti. Raul Castro’nun liderliğinde Küba’da çok sayıda değişim yaşandı. Bunlardan en büyüğü, 50 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri ile diplomatik ilişkilerin başlatılması oldu.
Castro, küçük bir Karayip ülkesi olan Küba’yı tüm dünyada potansiyel bir sembole dönüştürmüştü.