Kültür Sanat

Sadiye (Atlılar) Köyü

Kafkasya’da yaşanan soykırımın ardından anavatanlarından sürgün edilen Çerkeslerin kurmuş olduğu, Mersin’in 52 km kuzeyindeki Orta Toroslar’ın Bolkar Dağları eteklerinde yer alan Sadiye (Atlılar - Tuoğune), Mersin’in tek Çerkes köyüdür.

07 Temmuz 2020, Salı

Ve masal bitti...

Çocuktuk içimiz kıpır kıpırdı, tüm günümüz dışarıda arkadaşlarla koşturup oynamakla geçerdi. Televizyonlar girmemişti daha hayatımıza, tek tük evlerde bulunan radyolarda Türkçenin anlamadığımız tınısı kulaklarımızı tırmalıyordu.

01 Şubat 2020, Cumartesi

Sahi, Avni Lifij bizim neyimiz olur?

Sahi, Avni Lifij bizim neyimiz olur? Bu sorunun cevabını vermeden önce ikinci bir soru sormak gerekir. “Biz” kimiz? Eğer, biz derken 1864’te Osmanlı coğrafyasına sığınmak zorunda kalan “Çerkesler”i kastediyorsak, Avni Lifij bizim soydaşımız olur.

01 Aralık 2019, Pazar

Hayri yok, devrim yok

80’li yılların sonlarında bir gazetenin düzeltme servisinde çalışırken tanıştık kitabın yazarıyla, Faruk’la. Pek çok ortak tanıdık vardı o zaman da ama bizi bir araya getiren, genelde mesleki ortaklığımız ve eylemlerdeki buluşmalarımız oldu. Bu defakiyse bir kitap...

01 Nisan 2019, Pazartesi

Yaşanan, tüm Türkiye’nin bilmesi gereken bir hikâye. Tabii ki Çerkeslerin de...

Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi: Bir Zamanlar Hasköy’de” kitabını, aslında tüm aileyle bir araya gelerek konuşmaktı amacımız ama gerçekleştiremedik ve iki ayrı buluşma oldu. Önce kitabın yazarı Faruk Eren’in annesi Elmas Teyze ve ablaları İkbâl ile Cemile Abla’yı ziyaret ettik evlerinde... İki gün sonra da İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabının yazım sürecini konuşmak üzere Faruk ile buluştuk.

01 Nisan 2019, Pazartesi

FARUK EREN - Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi

‘Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi’ni okuyun. Yaşınız, cinsiyetiniz, kimliğiniz her ne olursa olsun, bu dünyada yaşıyorsanız okuyun. Size bir edebiyat başyapıtı vaat etmiyor yazar ama samimiyet, kendiliğindenlik ve gerçek var satırlarında.

15 Mart 2019, Cuma

Hamit Gış- Kasım 2017

Karikatür

01 Kasım 2017, Çarşamba

Çerkes Motifleri

Çizim: Karamırze Farizet

01 Ocak 2018, Pazartesi

“Çerkesya: Köken, 13.-16. yüzyıllarda Batı Avrupa ve Ortadoğu Ülkeleriyle Etnopolitik İlişkiler”

Araştırmacı yazar Samir Hotko’nun “Çerkesya: Köken, 13.-16. yüzyıllarda Batı Avrupa ve Ortadoğu Ülkeleriyle Etnopolitik İlişkiler” adlı kitabı Adigey’de yayınlandı.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Semerkov

Beynamaz Abaza ölüm döşeğindeymiş.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Kaf Dağının İnsanları

Gürol Demir / Kavim Yayıncılık

01 Ocak 2018, Pazartesi

K’ube Şaban–Halkının Sesiydi*

Şhaplhekhue Ğuç’ıps. İlk gençlik yıllarımdan beri K’ube Şaban’ın önce adı, daha sonra yaşamı ve çalışmaları sanki gölge gibi hayatımı izliyor.

01 Ocak 2018, Pazartesi

Şirvan Halkının Mücadelesi/Abdullah Kubalı

Rus çarı Petro, 1722 yılının 23 Ağustosunda Derbent’e girdiğinde egemenlik altına girmeye gönüllü bölge egemenleri tarafından merasimle karşılandı. Gelen diğer haberlere bakıldığında, işgal planının bundan sonraki aşamasında işlerin kolay gideceği anlaşılıyordu.

01 Mayıs 2018, Salı

Kitap Okuma Önerileri

Hazırlayan: Yalçın Karadaş

01 Mart 2018, Perşembe