Image

Umberto’nun "Baudolino"su ve Abhazya

Umberto Eco, mitolojik romanı "Baudolino"nın bir bölümünde Abhazya'ya ve Abhazyalılara da yer vermişti.

 
Umberto Eco, mitolojik romanı "Baudolino"nın bir bölümünde Abhazya'ya ve Abhazyalılara da yer vermişti.
 Baudolino isimli yaratıklar ve doğa üstü yerlere ait tasvirlerle dolu mitoloji kitabının 27. bölümünün bir yerinde Abhazya'yla ilgili şunları yazmıştı.
 
"...Bir keresinde Şair, kaba bir biçimde, hizmet eden kızların bile yüzünü kızartan, şu Paris meyhanelerine özgü bir şanson söyledi, Baudolino da ona eşlik etti. Abcasialılar karşılık vermediler, ama uzun bir sessizlikten sonra içlerinden biri ya da ikisi Abdül’ün ezgilerini, sanki onların güzel olduklarını, onları beğendiklerini, son söylediğini beğenmediklerini söylemek istercesine, yeniden tekrarlamaya başladılar. Bu da, Abdül’ün gözlemlediği gibi, onların duygularının tatlılığını ve iyi müziği kötü müzikten ayırma yeteneğini gösteriyordu.
 
Abcasialılarla konuşmaya tek yetkili Abdül kendini yeniden doğmuş gibi hissediyordu. “Sevgi ülkesindeyiz, hedefimize yaklaştık demektir” diyordu, “Hadi, gidelim”. “Hayır” diyordu Boidi, büyülenmiş bir biçimde, “Neden burada kalmıyoruz? Dünyada bundan daha güzel, eğer kötü bir şeyler varsa da görülmeyen bir yer var mı?”..."
 

YORUMLAYIN

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

600 karakter kaldı

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner