Temmuz Ayı

0
79

 

 

 

  
1 Temmuz:
-Kafkas Dernekleri Federasyonu Ankara Dedeman Oteli’nde “Yok olma tehlikesi altındaki diller ve Adige-Abhaz dillerinin konumu” konulu uluslar arası bir konferans düzenledi. Konferansta, konunun uzmanı akademisyenler, konuşmacılar ve üçyüz kişiyi aşkın bir davetli topluluğu katıldı.
Konferans konuşmalarının tam metni, Nart Dergisi tarafından yayınlanacaktır.
6-7-8 Temmuz:
Kayseri Kafkas Derneği’nce 6.Uluslararası Kafkas Kültür Festivali, Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Kayseri Büyük Şehir Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleştirildi.
Festivalde açılan resim sergisine anavatandan 8, Türkiye’den 12 ressam ve 1 heykeltıraş 50’e yakın eserle katıldı.  Konser, panel, belgesel film gösterimi ve halk dansları gösterileri festivalin diğer etkinlikleriydi.
9 Temmuz:
-Çorum’un Doğanlar Köyü’nde ‘Eski Çerkes Oyunları Turnuvası’ düzenlendi.
-Yozgat’ın Çekerek Fuadiye Köyü’nde ‘Ababara Günü’ düzenlendi. Bir Abaza köyü olan Fuadiye (Khuzğuın)’nin tarihinde bir ilk olan bu etkinliğin gelenekselleştirilerek sürekli hale getirilmesine çalışılmakta.
15 Temmuz:
-Kayseri’nin Uzunyayla Aşağıborandere Köyü’nde köy derneğince bir şenlik düzenlendi.
16 Temmuz:
-Kahramanmaraş / Göksun Mehmetbey Köyü’nde Göksun Kuzey Kafkas Kültür Derneği’nce ‘8.Göksun Kafkas Kültür Şenliği’ düzenlendi.
-Düzce’nin Köprübaşı Ömerefendi Köyü’nde Düzce Kuzey Kafkas Derneği’nce ‘Düzce Kuzey Kafkas Kültür Festivali’ nin ikincisi düzenlendi.
22 Temmuz:
-Samsun Alaçam Kafkas Kültür Derneği’nce Karlı Köyü’nde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile ‘1.Kafkas Kültür Şenliği’ düzenlendi.
23 Temmuz:
-Samsun Kızılot Köyü ‘Kafkas Festivali’ düzenlendi.
25-29 Temmuz:
-Yalova Kafkas Kültür Derneği, “Kafkasya’da ve Tüm Dünyada Barış Adına” sloganı ile 3.Uluslararası Kafkas Halk Dansları ve Müzik Festivalini düzenledi.
Ağustos:
6 Ağustos:
-Tokat / Erbaa Kozlu Köyü’nde ‘3.Haluj Şenlikleri’ yapılacaktır.
-Bursa / Mustafakemalpaşa ‘Güvem Köyü Şenliği’ yapılacaktır.
27 Ağustos:
-Balıkesir Orhanlı Köyü’nde geleneksel ‘Şıpsı Şenliği’ nin dördüncüsü düzenlenecektir.
 
 
 

Sayı : 2006 08

Yayınlanma Tarihi: 2006-08-01 00:00:00