Adigey Başsavcısı: “Yasalar İhlal Ediliyor”

0
507

Dün Maykop’ta, Adıgey Cumhuriyeti (AC) Başsavcısı Sergey Okholpolkov başkanlığında genişletilmiş bir toplantı yapıldı. Toplantıya yerel idari örgütlenmeler olan kent ve rayonlardan gelen temsilciler ile üst düzey federal yetkililer katıldı.

Toplantıda Başsavcının bütçe yasasının uygulanması sırasında yapılmış olan ihlaller ile ilgili eleştirileri dinlendi. Geçtiğimiz 2007 yılında AC merkez ve yerel yönetim makamlarınca çok sayıda yasa ihlali yapılmış olduğu saptandı. Başsavcılığın inceleme ve denetimleri sonucu, bütçe yasasının 583 kez ihlal edilmiş olduğu açıklandı. 12 merkez görevlisine kovuşturma sonucu disiplin cezaları verildi, 7 yerel görevliye ilişkin soruşturmalar sürüyor.

Vergi gelirlerinin harcanması, toprağın dağıtılması ve diğer konularda usulsüzlükler bulunduğu saptandı. Bina ve konut inşaatı işinde de usulsüzlükler saptandı. Sözgelişi konut talebi olanlara konut inşası için federal bütçeden ayrılan kaynaktan 1.8 milyon rublenin usulsüz kullanıldığı ortaya çıktı.

Başsavcı Sergey Okholpolkov, kent ve rayon savcılarından daha dikkatli çalışmalarını istedi. Yasalara uymamayı alışkanlık haline getiren görevlilerle mücadele edilmesi ve kovuşturma açılması gerektiğini söyledi.

Genişletilmiş savcılar toplantısında daha başka sorunlar da görüşüldü ve kararlar alındı.

Adam THARKOHO

Kaynak: Adygvoice (21.03.2008, internet), Çev: Hapi Cevdet Yıldız

 

Sayı : 2008 04