El Sanatları

0
495

El Sanatları, toplumların yapılarına, geleneklerine, yaşam tarzlarına, kültürüne göre maddi ve manevi değerlerimizi yansıtır. İçinde yaşam biçimimiz, gelenek ve göreneklerimiz, duygularımızı, folklorik dokumuzu yansıtan sanat dalıdır. Ve bu doku kuşaktan kuşağa el sanatlarının katkısı ile aktarılan, geçmişle bugün ve geleceğe bir belge niteliği taşır. Bunun ötesinde el sanatlarımız kültürel değerlerimizin üretiminde büyük rol oynar. Değişen dünyaya paralel tüketime paralel üretim yapılmaması el sanatlarımızın değerini yok etmiştir.

İnsanlık tarihi temel ihtiyaçlarını karşılayıp gündelik hayatta kullandığı eşyalara yönelmiş, bunu sosyal yaşayışına paralel olarak üretip geliştirmiştir.

Bu amaçla hem el becerilerini geliştirmek ve boş vakitlerini değerlendirmek, hem de derneğe katkı sağlamak amacı ile Kadın Çalışma Gurubu, İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nde El Sanatları Beceri Kursu’nu hayata geçirdi. Cuma akşamları 19.30 – 21.30 arası kumaşlar, ahşap ve farklı meteryaller üstüne ‘Kafkas Motif’ leri çalışmasını uyguluyorlar.

Fatma Çetinkaya

 

Sayı : 2008 04