Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Rusya Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıdı

Rusya lideri Dimitri Medvedev, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsız devletler olarak tanınmasına yönelik kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Rusya Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıdı

Rusya lideri Dimitri Medvedev, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsız devletler olarak tanınmasına yönelik kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Giga Bokeria karara, “Gürcistan’a ait toprakların aleni bir şekilde ilhak edilmesidir” sözleriyle tepki gösterdi. Rusya Parlamentosu dün Güney Osetya ve Abhazya’nın tanınmasına ilişkin, hükümet açısından bağlayıcılığı olmayan bir karar almıştı. (..)

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush da bugün, sert ifadelerle kaleme alınmış açıklamasında, Rusya’yı, Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya’yı bağımsız devletler olarak tanımaması yolunda uyarmıştı. (..)

G7 ülkeleri de Rus parlamentosunun oylamasından duyulan kaygıyı dile getirdi.

Rusya bugüne dek bu iki bölgede ayrılıkçı hareketlere destek vermiş ancak onların bağımsızlığını tanımaktan kaçınmıştı. Ancak Gürcistan’daki çatışmalar ve gelişmeler sonrası, bölgede dengelerin de yeniden şekillendiği görülüyor. Rus ve Gürcü birlikler arasındaki çatışmalar ay başında Gürcistan’ın, Güney Osetya’ya girmesi ardından başlamıştı.

Güney Osetya, Abhazya ile beraber doksanlı yıllarda fiilen bağımsızlığını ilan etmişti.

Ancak herhangi bir ülke tarafından tanınmış değiller.

(BBC – 26.08.08)

 

Sayı : 2008 09

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img