30 Atlı Çıktı Yola

0
679

Nalçik Abhazya Meydanı…13 Eylül 2008. Görkemli ulusal giysileriyle, en seçkin Kabardey atlarının üzerinde, meydanı dolduran coşkulu halkın ortasında 30 atlı. Tek tek tanıtılan atlıların en yaşlısı 62, en genci 16 yaşında.

Kanjal Savaşı’nın yıl dönümü*, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığının tanınması nedeniyle, bir hafta içinde bölgedeki bütün Çerkes köylerini ziyaret edecek, teslim aldıkları bayrağı dağın zirvesine dikecek ve Nalçik’e dönecekler.

Çerkes yaşam biçimi olan xabzelere uygun yapılan törenin ardından Çerkes müzikleri eşliğinde yolcu edildiler.

İlk gün planlandığı gibi geçti. Çegem ve Baksan köylerinde karşılanarak ağırlandılar. İkinci gün Kanjal dağına geçmek için, Balkar yerleşimi olan Kondelen köyü yolunu kullanmaları gerekti ama önlerine köyün sakinleri geçip, yolu kapattılar. ‘Kabardey halkının böyle bir tarihinin olmadığını, kendilerinin uydurduğunu’ söylüyorlardı. Bir gün bir gece atlıları geçirmediler, daha sonra Cumhurbaşkanı yardımcısı ve diğer yetkililer müdahale etti. Ancak üçüncü gün sabahı dağa doğru yola çıkabildiler. Yolun 70 km’lik kısmı aşılmış ve dağa varılmıştı. Teslim aldıkları Çerkes bayrağını (şimdiki Adıgey Cumhuriyeti’nin bayrağı) zirveye diktiler.

Atlılar daha sonra planlandığı gibi diğer Çerkes köylerine de uğrayarak döndükleri Nalçik’te şenlikle karşılandılar. Ertesi gün, 22 Eylül’de de Kanjal savaşının anma yeri olarak belirlenen Pşı Atajuko Kurgoko heykelinin bulunduğu yere törenle bir taş kondu.

*300 sene önce Adigeler (5-7 bin kişi) ve Kırım Tatarları (40 000 kişi) arasında Kanjal dağında gerçekleşen ve Adigelerin yengisi ile biten savaş.

 

Sayı : 2008 10