“Ş’açe 2008 Dünya Ekonomik Forumu” Sona Erdi:

0
441

Adigey 28 Milyar ruble Tutarında Yeni Yatırım Sözleşmelerine İmza Attı

Bir süre önce Karadeniz kıyısındaki Ş’açe (Шъачэ;Soçi) kentinde düzenlenen  VII.Dünya Ekonomik (Yatırımcı) Forumu tamamlandı. Foruma Adigey Cumhuriyeti (AC) Devlet Başkanı Aslan Thaku’şın’ın başkanlığında kalabalık bir heyet katıldı. Heyette AC Başbakanı Murat Kump’ıl, AC Khase’si (Parlamento) Başkanı Anatoli İvanov, AC Khase Başkan Yardımcısı Sapi Vyaçeslav, kent ve rayon başkanları, sınai işletmeler, ticari kuruluşlar ve ekonomik birlikler temsilcileri katıldılar.

Ş’açe Ekonomik Forumu’na Rusya Federasyonu’ndaki (RF) 58 region ve 40 oblasttan gelme 8 bini aşkın temsilci katıldı. Forum süresince toplam 36.4 milyar euro üstü değerde 144 yatırım proje sözleşmesi imzalandı. AC de 36.4 milyar Ruble üzeri değerde 44 yatırım projesi ve 11 yatırım alanı projesi götürerek foruma katılmıştı.

Forumun ikinci günü RF Başbakanı Vladimir Putin AC tanıtım sergisini ziyaret etti. Aslan Thak’uşın, Putin’e sergiyi gezdirdi ve gerekli açıklamalarda bulundu. Vladimir Putin, Adigey’in mükemmel bir biçimde hazırlanarak Ş’açe Forumu’na katıldığını görmekten memnun kaldığını belirtti.

AC Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın 18 milyar ruble üzeri değerde 6 yatırım projesi sözleşmesine imza attı. Bu anlaşmaların 6 milyarın üstünde ek yatırımlar getireceği de açıklandı: “M-İndustriya” firması Tevçoj rayonunda “Yujnıy” adlı bir lojistik park kuracak, “Novie Trubnie Texnologii” firması Krasnogvardeysk rayonu Ştrubin köyünde bir boru imalatı fabrikası, “Kievo-Juraki APK” ZAO firması da Tevçoj rayonunda 2.500 domuz beslenmesini sağlayacak bir tesis inşa edecek, “Energogeneratsiya-Tahtamukay” ZAO firması Tahtamukay köyünde 5 milyar Ruble yatırımla “Novıy Sad” adlı bir enerji kompleksi inşa edecek, “RAİÇTROY” OOO firması Adıgekale kentinde 408 milyon Ruble parayla hazır beton fabrikası yapımına katkıda bulunacak, “Şevgen Taş Ocağı” OOO firmasının da Hakurnehabl beldesinde taş kırma (mıcır) fabrikasıkurması kararlaştırıldı.

Forumun üçüncü günü AC’nin kent ve rayonları yöneticileri de toplam 10 milyar Ruble değerinde 12 sözleşmeye imza attılar.

 “Geçen yılki durumla karşılaştırdığımızda, bu yılki ‘Ş’açe 2008’ forumuna katılım daha yoğundu. Her bir region*, kendi bölgesine yatırım çekmek için zamanla yarıştı”, dedi Aslan Thak’uşın. “AC, geçen yıla oranla foruma daha etkin bir biçimde katılmış oldu. Yaptığımız bu sözleşmelerle, kuşkusuz AC’nin sosyal ve ekonomik yaşamında bir ilerleme sağlanacaktır”.

Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı Basın Bürosu

Kaynak: Adige Mak, 23.09.2008, internet. Çev: HAPİ Cevdet Yıldız

*Region: RF içindeki cumhuriyet, kray, oblast ve özerk okrug gibi idari birimlere verilen genel ad. HCY

 

Sayı : 2008 10