Abhazya’nın Gagra Televizyonu Adigey’de Çekim Yaptı

0
441

Adıgey Cumhuriyeti (AC) Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın, çekimler için AC’de bulunan Abhaz televizyon ekibiyle  görüştü. AC’nin tarihi ve günümüzdeki gelişmeleri, Abhaz gazeteci Saide Jitbe ve kameraman Timur Kove tarafından iki hafta boyunca filme alındı.

Film çekimine Maykop’ta düzenlenen kardeşlik ve dayanışma festivali sırasında karar verildi.

 Abhaz çocuk müzikal tiyatrosu “Mamzışho” ile “Maykopçanoçka” dans topluluğu AC kentleri ile bazı rayonlarda birlikte gösteriler sundular. Gösteriler boyunca Abhaz gazeteciler ilginç Adigeyli kişilerle de tanışmış oldular. Bu arada AC’nin görülmeye değer köşelerini de filme aldılar. 20 dakikalık bir program olarak tasarlanan film, Abhazya ile Adigey’in kardeşliği konusunu işleyecek.

Abhaz gazetecilerle de görüşen Başkan Aslan Thak’uşın özetle şunları söyledi:

 “Adigey ile Abhazya arasında tarihsel, bilimsel ve kültürel kopmaz bağlar var. Bundan gurur duyuyoruz. 1990’lı yıllarda bağımsızlık savaşı veren Abhazlara Adigeler de yardım ettiler. 0 günden beri iki halk bir arada yaşıyor ve buna önem veriyorlar. Maykop Teknoloji Üniversitesi Rektörü olduğum sırada Abhaz öğrenciler için burs sağlanması ve özel bir bütçe ayrılması için çalıştım. AC Bakanı olduğum sırada da Abhazya’ya olan bu ilgimi sürdürdüm. Şimdi Devlet Başkanı olarak aynı politikayı sürdürüyorum.

 

Adigeler olarak bizler, Abhazya ile ilişkilere büyük bir değer veriyoruz. Bağımsızlığınızın 15.yılı kutlamalarına katıldık. O sıralarda ben, Gürcistan’a karşı Abhazya ile Güney Osetya’ya yardımları nedeniyle RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile RF Başbakanı Vladimir Putin’e birer Kahramanlık Nişanı verilmesini önerdim.

 

Abhazya’nın kendi bağımsızlık yolunu seçmiş olması, Abhazların bu uğurda bilinçli ve yiğitçe bir mücadele vermiş olmaları, Adigeyliler tarafından gururla karşılanmaktadır. Kardeş Abhazya’nın barış içinde yaşamasını, sosyal ve ekonomik alanlarda da hızla hakettiği gelişmeleri gerçekleştirmesini yürekten diliyorum”

 

AC Başkanlık Basın Bürosu

(Kaynak: Adige Mak, 21.11.2008, Çev: Hapi Cevdet Yıldız)

 

 Sayı : 2008 12 – 2009 01