Adigey Devlet Başkanı Prezidyum Üyesi

0
422

Karar gereği P.L. Patov (Saratov Oblastı Valisi), P.V. Kopin (Çukotka Özerk Okrugu Valisi), M.A. Men (İvanovska Oblastı Valisi), İ.F. Mihalçuk (Arhangelsk Oblastı Valisi), V.V. Nogovits (Buryatya Cumhuriyeti Devlet Başkanı), A.K. Thak’uşın (Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı) ve A.V. Filippenk (Hantı-Mansi Özerk Okrugu Valisi) RF Devlet Konseyi Başkanlık Divanı üyeleri oldular.

 Aslan Thak’uşın: “RF Başkanlık Divanı üyeliğine ilk kez Adigey’den bir temsilci alınmış oldu. Divan’da bulunacak olmamız hem Adigey ve hem de RF açısından önem taşıyor, bunun yararı görülecektir” dedi.

 Bir anımsatma: RF Devlet Başkanı Federasyon Konseyi Başkanlık Divanı’nı (Prezidyum), Konsey üyeleri arasından kendisi oluşturuyor. Divan, RF içindeki yedi büyük okrugu (çevreyi/шъолъыр) temsilen yedi üyeden oluşur. Adigey, merkezi Rostov kenti olan Güney Federal Okrugu’na bağlı 13 regiondan (birimden) biridir. Prezidyum’un görevi, Devlet Konseyi çalışma planlarını hazırlamak ve kararları uygulamaya koymaktır. (Kaynak: Adige Mak, 03.12.2008, Çev: Hapi Cevdet Yıldız)

 

Sayı : 2008 12 – 2009 01